Skutki burzy na S³oñcu: Linie lotnicze zmieni³y trasy samolotów
Rozb³ysk s³oneczny z 19 stycznia (dok³adniejszy obraz)
Trasy samolotów zmieni³y m.in. linie Delta. Osiem maszyn tej firmy wyd³u¿y³o czas lotu o 15 minut , by omin±æ biegun. To samo zrobi³o kilka samolotów linii Air Canada i australijskiego potentata Qantas . ¯adnych zmian nie wprowadzi³y za to linie American, United Continental i Air New Zealand.
Dlaczego burza na S³oñcu mog³a zagroziæ samolotom na Ziemi?
Samoloty s± najbardziej nara¿one na utratê ³±czno¶ci w³a¶nie na trasach przebiegaj±cych przez Arktykê, poniewa¿ na tym obszarze nie korzystaj± z systemów komunikacji satelitarnej, ale z wysokich czêstotliwo¶ci radiowych - mówi Doug Biesecker, fizyk s³oneczny z Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej Amerykañskiej Narodowej S³u¿by Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA). - S³oneczna burza magnetyczna mo¿e zak³óciæ sygna³y radiowe - precyzuje.
Jak poda³a telewizja Sky News, powo³uj±c siê na astronoma dr Davida Whitehouse'a, cz±steczki s³onecznej plazmy mog³yby zresetowaæ niektóre komputery satelitarne, i - dodaje "Seattle Times" - zak³óciæ pracê systemów nawigacyjnych samolotu. Rzecznik linii Delta Anthony Black potwierdzi³ te informacje . Aktywno¶æ S³oñca mo¿e wp³yn±æ na nasze mo¿liwo¶ci komunikacji - stwierdzi³.
NASA: Astronauci na orbicie s± bezpieczni
S³oneczna burza, której pierwszy efekt w postaci promieniowania wyrzuconego z korony S³oñca dotar³ do Ziemi ju¿ w osiem minut po wybuchu, skierowa³a te¿ w stronê naszej planety materialne cz±stki plazmy, które poruszaj± siê wolniej. Dlatego skutki wybuchu na naszej gwie¼dzie by³y odczuwane przez nastêpne parê dni. Kiedy nast±pi³ s³oneczny wybuch, pojawi³y siê obawy o sze¶ciu astronautów przebywaj±cych akurat na orbicie oko³oziemskiej, ale NASA uspokoi³a, ¿e dawka promieniowania, jak± otrzymaj±, nie bêdzie gro¼na dla ich zdrowia .
Na S³oñcu burza, na ziemi wspania³e widoki: zorza polarna
Ubocznym skutkiem s³onecznej burzy by³y niezwyk³ej urody zorze polarne, które pojawi³y siê na pó³kuli pó³nocnej. Zorze polarne powstaj± w³a¶nie w skutek burz magnetycznych na S³oñcu. Wybuchy tworz± tak zwany wiatr s³oneczny, który po dotarciu w pobli¿e Ziemi, wchodzi w reakcjê z jej polem magnetycznym.
Wed³ug Douga Bieseckera z NOAA w przysz³ym roku Ziemiê czeka tzw. solarne maksimum - S³oñce osi±gnie okresowy szczyt aktywno¶ci. - Tego rodzaju burze bêd± czym¶ zwyczajnym - stwierdzi³ naukowiec .
Najwiêksza od lat burza s³oneczna. Jak powa¿ne bêd± jej skutki? >>
-
"Roszczeniowe zetki" rozw¶cieczy³y pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie doros³y do pracy"
-
Wojna w Ukrainie. Rosjanie wysadzili zaporê w Nowej Kachowce. Trwa ewakuacja ludno¶ci
-
Dlaczego Rosjanie wysadzili zaporê? Gen. Ró¿añski wskazuje na krymski trop. "Mo¿e staæ siê pu³apk±"
-
S±d Najwy¿szy zdecydowa³ w sprawie u³askawienia Mariusza Kamiñskiego i Macieja W±sika
-
Iga ¦wi±tek wygra³a z £esi± Curenko. Ukrainka skreczowa³a. Polka w kolejnej rundzie French Open
- Japoñskie roboty, koreañskie chipy. Technologiczny wy¶cig o palmê pierwszeñstwa
- "Bêd± ciskane gromy". Kwiatkowski wyja¶nia, co wydarzy siê po decyzji w sprawie Kamiñskiego i W±sika
- Micha³ Dworczyk na spotkaniu Campusu Polska. Nitras siê t³umaczy. "Wyt³umaczy³em mu kulturalnie"
- Chiñczycy str±cili najbogatszego cz³owieka ¶wiata. To z³y prognostyk dla gospodarki
- Stopy procentowe. Jest najnowsza decyzja Rady Polityki Pieniê¿nej