Iran: To Zachód doprowadził do zerwania rozmów z nami

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad obwinił Zachód o doprowadzenie do zerwania rozmów z Teheranem. Jego zdaniem, krajom zachodnim chodziło o wywarcie presji na Iran poprzez nałożenie nowych sankcji gospodarczych w handlu ropą naftową.

Irański przywódca dodał, że jest gotów do powrotu do rozmów, ale zastrzegł, że sankcje nie zmuszą jego kraju do rezygnacji z kontynuowania programu jądrowego. Jak podkreślał, to Zachód potrzebuje Iranu, a nie odwrotnie. W poniedziałek Unia Europejska rozszerzyła sankcje wobec Iranu i nałożyła embargo na import ropy z tego kraju.

Unijne embargo na import ropy będzie wprowadzane stopniowo. Kraje Wspólnoty mają zakaz zawierania nowych kontraktów na dostawy irańskiej ropy, a te wcześniej zawarte, długoterminowe będą obowiązywać tylko do lipca. Ten okres przejściowy wprowadzono na żądanie importerów irańskiej ropy, między innymi Grecji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii. W najbliższych miesiącach Unia Europejska ma znaleźć innych producentów ropy, by zapewnić ciągłość dostaw do Wspólnoty.

Oprócz decyzji o nałożeniu embarga na import ropy, Unia wprowadziła też zakaz transakcji finansowych z irańskim bankiem centralnym. Jego aktywa zostały zamrożone, podobnie aktywa jak kilku irańskich.

''Nie'' dla ACTA. W całej Polsce protesty [ZDJĘCIA]

TOK FM PREMIUM