Anonymus atakują Słowację. "vlada.gov.sk down..."

Wieczorem słowackie internetowe strony rządowe zostały zaatakowane przez grupę hakerów Anonymous. Atak trwał trzy godziny. Rzeczniczka rządu Lubica Pilzova zapewniła, że "dane osobowe nie zostały zagrożone".

Hackerzy zaatakowali strony internetowe rządu, protestując przeciw planowanemu podpisaniu porozumienia ACTA, mającego narzucić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej, która może prowadzić do naruszenia wolności słowa w internecie. Wczoraj grupa hackerów ogłosiła na stronach rządu manifest w języku słowackim, wzywając obywateli do protestów przeciw podpisaniu i ratyfikacji porozumienia.

Słowacja, jako jeden z nielicznych krajów Unii, nie śpieszy się jednak z podpisaniem porozumienia. Dwa główne ugrupowania parlamentarne : współrządząca, prawicowa Unia Chrześciańsko-Demokratyczna (SDKU) i opozycyjny, lewicowy SMER - uważają, że porozumienie może prowadzić do "ograniczenia podstawowych praw człowieka".

"Nie dla ACTA", "Rząd to spam - skasuj go"

Słowacja nie podpisała jeszcze umowy z 26 stycznia. Po decyzji, podjętej w przyszłym tygodniu w ministerstwie gospodarki, rząd będzie miał miesiąc na skierowanie umowy do parlamentu. A proces ratyfikacji zapowiada się długo i nie wiadomo czy zostanie zakończony przed przedterminowymi wyborami, które zaplanowano na 10 marca.

ACTA: o co w tym chodzi i pełny tekst umowy [CZYTAJ]

 

"Nie" dla ACTA. W całej Polsce protesty [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM