Londyn śle nowoczesny okręt na Falklandy. Odżyje konflikt z Argentyną?
HMS Dauntless to najnowocześniejszy okręt brytyjskiej floty. Wyposażona w 48 rakiet typu Sea Viper i radar Sampsona (lepszy niż sprzęt na lotnisku Heathrow - red.) jednostka wyruszy w najbliższych dniach w misję na południowy Atlantyk. Ten ruch brytyjskiej admiralicji ma być ważnym sygnałem dla roszczącej sobie pretensje do Falklandów Argentyny - pisze brytyjski "Telegraph" .
Demonstracyjna misja HMS "Dauntless" na Falklandy
"Dauntless" wyruszy na Falklandy uzbrojony w baterię rakiet, które mogłyby "zmieść wszystkie południowoamerykańskie myśliwce, nie tylko argentyńskie" - cytuje "Telegraph" swoje źródło w brytyjskiej Royal Navy. Według dziennika, w obszarze obrony przeciwlotnicznej "statek działa w swojej własnej lidze, mogąc namierzać tuziny celów naraz". - To da Buenos Aires sporo do myślenia - zapowiedziało kolejne źródło w brytyjskiej marynarce.
Zapowiedziana na marzec misja "Dauntless" to odpowiedź na niedawny ruch Argentyńczyków. Buenos Aires wprowadziło zakaz zawijania do argentyńskich portów wszystkich statków zarejestrowanych na Falklandach. Tymczasem stanowisko Londynu jest niewzruszone: żadnych rozmów o statusie terytorialnym wysp, które Wielka Brytania uważa za swoje wyłączne dominium.
Falklandy czy Malwiny? Brytyjsko-argentyński spór o wyspy
W ciągu ostatnich 200 lat Falklandy przeszły z rąk brytyjskich we francuskie, potem w hiszpańskie, następnie znów w brytyjskie. Argentyna swoje pretensje do wysp zgłosiła w 1820 r. W 1833 r. odzyskała je Wielka Brytania. W 1982 r. Argentyna zajęła je na około 2 miesiące. Wybuchła krótka wojna o Falklandy, w wyniku której Londyn odzyskał wyspy.
Bojowe nastroje części weteranów falklandzkiej wojny i części admiralicji łagodził rzecznik brytyjskiej floty, który oświadczył, że wysłanie HMS "Dauntless" na południowy Atlantyk to "od dawna planowana, rutynowa operacja wymiany jednego statku na drugi". Rzeczywiście, "Dauntless zastąpi starzejącą się fregatę "Montrose".
Cięcia w brytyjskiej armii. Koniec potęgi Zjednoczonego Królestwa
Tyle, że wysłanie najnowocześniejszego okrętu wojennego brytyjskiej floty do obrony wysp na drugim końcu globu ociera się o groteskę w kontekście drastycznych cięć budżetowych, wprowadzonych w 2010 i 2012 r. przez centroprawicowy rząd torysów i liberałów. Premier David Cameron musiał znaleźć oszczędności wobec kryzysu i znalazł je w armii. Już w 2010 zdecydowano, że ze służby wycofany zostanie flagowy lotniskowiec brytyjskiej floty HMS "Ark Royal". W 2011 r. na przedwczesną emeryturę odszedł brytyjski myśliwiec pionowego startu i lądowania Harrier. Z armii zwolniono tysiące ludzi. We wrześniu 2011 r. wpływowy brytyjski think-tank Royal United Services Institute (RUSI) ogłosił raport, w którym stwierdził, że kurcząca się brytyjska armia "już nigdy nie będzie w kręgu globalnych potęg" . A w styczniu 2012 r. Wielka Brytania ogłosiła kolejne cięcia .
Irak oczami dziecka. Ośmioletni fotograf i jego niesamowite zdjęcia [ZDJĘCIA] >>
-
"Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
-
PiS z Konfederacją będą rządzić po wyborach [Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press]
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
-
Putin słaby jak nigdy? Ekspert przekonany. "On co rano kombinuje, kto go dzisiaj chce zaciukać"
- Zmiana czasu na letni. To już tej nocy. Ważne ostrzeżenie
- Klimatyczna bomba tyka i "może nas wessać". "Robimy sobie ten kryzys za własne pieniądze"
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego
- PiSowska inżynieria dusz, pociąg w kościele i zepsuta kapusta, czyli Babciu - przepraszam. [603. Lista Przebojów TOK FM]
- Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.