Projekt zniesienia wiz dla Polaków w Kongresie. Liczą na Obamę

Amerykańscy senatorowie Barbara Mikulski i Mark Kirk po raz kolejny zgłosili w Kongresie USA projekt ustawy umożliwiającej zniesienie wiz dla Polaków. Mikulski i Kirk liczą, że tym razem, z poparciem administracji Baracka Obamy, ustawa zostanie uchwalona.

Ustawa zgłoszona przez dwójkę amerykańskich senatorów przewiduje utrzymanie progu 3 procent odmów wydania wizy przez jako kryterium przyjęcia do programu ruchu bezwizowego. Polska tego warunku nie spełnia.

W projekcie zapisano jednak, że sekretarz bezpieczeństwa kraju USA miałby prawo podnieść ten próg do 10%, a wtedy nasz kraj kwalifikowałby się do zniesienia wiz. Tego rodzaju przywilej przysługiwałby tylko krajom będącym sojusznikami Stanów Zjednoczonych, które nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa USA.

W tej chwili trudno ocenić szanse ustawy Mikulski i Kirka. Amerykańscy kongresmani co roku składają w Senacie i Izbie Reprezentantów podobne projekty i zawsze "umierały" one w komisjach, tak jak ponad 95% ustaw zgłaszanych amerykańskim Kongresie.

Komentatorzy uważają, że obecnie panuje dobry klimat polityczny do zniesienie wiz dla Polaków. Powoli rozkręca się kampania prezydenta , a kandydaci na pewno liczą głosy Polonii. W dodatku znacznie spadła nielegalna imigracja z Ameryki Łacińskiej .

Irak oczami dziecka. Ośmioletni fotograf i jego niesamowite zdjęcia [ZDJĘCIA] >>

 

DOSTĘP PREMIUM