Anonymous protestują przeciwko ACTA i... dają zarobić miliony gigantowi medialnemu

Zwolenników grupy Anonymous, która zwalcza m.in. międzynarodowe porozumienie ACTA, można poznać po tym, że noszą maski z wizerunkiem Anglika, który w XVII wieku chciał wysadzić Pałac Westminsterski. Paradoksalnie jednak, protestując przeciwko zaostrzaniu praw autorskich, sami dają zarobić miliony ogromnemu koncernowi, który zastrzegł sobie prawa do wizerunku Guy'a Fawkesa.

Anonymous od dawna wykorzystują wizerunek Guy'a Fawkesa, który 400 lat temu próbował wysadzić brytyjski parlament i za spiskowanie przeciwko ówczesnemu królowi został skazany na śmierć przez poćwiartowanie. Biała maska z lekko zaróżowionymi policzkami, szerokim uśmiechem, cienkim wąsem i kozią bródką nie jest jednak bezpośrednim nawiązaniem tyle do historycznej postaci, co do filmu, który się do niej odwoływał.

Time Warner zarobił na maskach 28 mln

Chodzi o film "V jak Vendetta" z 2006 roku, którego główny bohater to anarchista, samodzielnie stawiający opór totalitarnemu systemowi. V występuje w przebraniu właśnie Guya Fawkesa i ukrywa się za opisaną wyżej maską. Obraz Jamesa McTeigue'a, który stał się hitem kasowym, wyprodukował Warner Brothers, który należy do drugiej największej korporacji medialnej świata - Time Warner.

I to właśnie Time Warner zastrzegł sobie prawa do wizerunku Guy'a Fawkesa z filmu, z którego dziś korzystają działacze Anonymous. To oznacza, że od każdej sprzedanej maski, kubka czy koszulki z nadrukiem twarzy Anglika pobierana jest opłata licencyjna, która ląduje właśnie na koncie potentata mediowego. Jak podał "New York Times" , do sierpnia zeszłego roku z tego tytułu na konto Time Warnera wpłynęło 28 mln dolarów.

Fawkes popularniejszy niż Batman

Po protestach Anonymous przeciwko scjentologom w San Francisco w zeszłym roku maska z wizerunkiem Fawkesa została najlepiej sprzedającym się gadżetem na Amazonie. Popularnością przebiła nawet maski Batmana czy Harry'ego Pottera.

W wyniku protestów grupy w Polsce przeciwko międzyrządowemu porozumieniu ACTA maska z "V jak Vendetta" stała się bardzo pożądanym towarem także nad Wisłą. Na Allegro można ją kupić już za jedyne 30, 89 zł (z dostawą 39.89 zł).

"Nie" dla ACTA. W całej Polsce protesty [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM