Koreański hotel-widmo w końcu przestanie straszyć [FOTO]

Uznany swego czasy za najbrzydszy budynek na świecie Ryugyong Hotel, stojący w centrum stolicy Korei Północnej, będzie niebawem ukończony. Jego budowę rozpoczęto 23 lata temu i po pięciu latach wstrzymano.

Jego budowę rozpoczęto w 1987 r., na rok przed igrzyskami w stolicy sąsiedniego państwa - Seulu. Miał być północnokoreańską odpowiedzią ma to wydarzenie. Prace szły wartko, ale tylko do 1992 r., kiedy to zabrakło pieniędzy na wykończenie stalowo-betonowej konstrukcji. Od tego czasu po pustych piętrach hulał wiatr, a Ryugyong Hotel przedstawiany był jako kuriozum komunistycznej architektury, ale wymieniany także wśród najwyższych budynków świata. Amerykański magazyn Esquire uznał go za najgorszy budynek w historii ludzkości.

Piramida w pustym centrum

Wysoki na 330 metrów, liczący 105 pięter i przypominający piramidę moloch wygląda jak piramida Cheopsa, która nie wiadomo dlaczego znalazła się właśnie w tym miejscu. Niewiadomych było więcej. Po co na przykład aż 3 tys. pokoi w mieście, dom którego mało kto przyjeżdża, a w państwie panuje głód. Przez lata hotel-widmo zamiast być symbolem sukcesu, stał się znakiem porażki do tego stopnia, że władze kazały wycinać go ze zdjęć.

Po 16 latach zdecydowano się jednak na wznowienie budowy, której podjął się egipski koncern. Budynek najprawdopodobniej nie będzie już służył turystom, a rząd chce umieścić w nim biura oraz wieżę nadawczą dla nowej koreańskiej sieci telefonii komórkowej.

TOP 7. Poznaj 7 największych pechowców świata! >>

DOSTĘP PREMIUM