Polacy wyróżnieni w konkursie World Press Photo
- To zdjęcie należy do cyklu o protestach na Wall Street, który nazwałem "United States of Debt" (Stany Zjednoczone Długu). To konkretne zrobiłem w czasie manifestacji na Harlemie, kiedy protestujący blokowali wejście do komisariatu policji. Wtedy też zaczęły się aresztowania - mówi portalowi Gazeta.pl Tomasz Lazar.
Jedną z nagród w kategorii "Sport" zdobył Tomasz Gudzowaty za zdjęcie, które zamieszczamy poniżej.
Główna nagroda dla Hiszpana
Główna nagrodę w 55. edycji prestiżowego konkursu World Press Photo of the Year 2011. zdobył fotograf "New York Timesa", Hiszpan Samuel Aranda. Zwycięskie zdjęcie przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego po antyrządowej demonstracji w Jemenie.
Według jury konkursu zdjęcie pracującego dla nowojorskiej gazety najlepiej oddaje ducha "Arabskiej Wiosny" - fali demonstracji, które przetoczyły się w 2011 r. przez kraje arabskie i doprowadziły do obalenia dyktatur w Egipcie, Tunezji i Libii.
World Press Photo to najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs fotografii prasowej. Po ogłoszeniu wyników, co roku ekspozycja zdjęć laureatów konkursu objeżdża w formie wystawy 40 państw. Fotografowie startują w kilkunastu kategoriach, m.in. zdjęcie roku, wydarzenia, ludzie, sport, życie współczesne, życie codzienne, portret, sztuka i rozrywka, natura. Obejmują one fotografie pojedyncze i serie (reportaże).
Polacy często nagradzani
Wśród dotychczasowych laureatów World Press Photo jest dziewiętnastu Polaków. Laury World Press Photo (za pierwsze, drugie bądź trzecie miejsca) zdobyli do tej pory: Roman Pienkowski (1956 r), Zygmunt Wdowiński (1957), Henryk Grzęda (1962 r.), Stanisław Jakubowski (1969 r.), Tadeusz Trapanowski i Krzysztof Niemiec (1975 r.), Józef Czarnecki (1981 r.), Leopold Dzikowski i Grzegorz Rogiński (1985 r.), Chris Niedenthal (1986 r., ma polskie obywatelstwo), Jan Morek (1986 r.), Radosław Sikorski (1989 r.), Witold Krassowski (1992 i 2003 r.), Maciej Skawiński (1998 r.), Rafał Milach (2008), Kacper Kowalski (2009 r.), Filip Ćwik za reportaż z żałoby Polaków po katastrofie smoleńskiej (2011 r.), oraz absolutny polski rekordzista w tym konkursie Tomasz Gudzowaty (1999, 2000, dwukrotnie w 2003, 2006, 2008, 2009 i 2011 r.)
-
"Kreml de la creme". Dlaczego Kaczyński i Glapiński powinni wytłumaczyć się z rosyjskich tropów?
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
- Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senator miała 85 lat
- Ta zbrodnia doprowadziła do dymisji na szczycie władzy. Śmierć Jána Kuciaka i wyrok bez precedensu
- Greta Thunberg kończy szkolny protest dla klimatu. "Nie będę mogła dłużej strajkować"
- Trzeci dzień Franciszka w szpitalu. Watykan podał najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża
- Sędziowie TK Julii Przyłębskiej dostaną dodatkowe wynagrodzenie. Choć już teraz zarabiają ok. 30 tys. zł