Mossad ujawnia sprzęt szpiegowski i dokumenty z pościgu za Eichmannem [ZDJĘCIA]

Izraelski wywiad odtajnił dokumenty i sprzęt użyty podczas śledztwa, rozpoznania i porwania z Argentyny Adolfa Eichmanna. Pokazane przez Mossad na specjalnej wystawie materiały zawierają nowe lub mało znane dotąd szerokiej publiczności szczegóły brawurowej akcji izraelskich agentów w Buenos Aires w 1960 r.

Aparat fotograficzny ukryty w teczce, narzędzia do fałszowania dokumentów, fragment filmu. Odtajnione przez izraelski wywiad materiały z polowania na organizatora Zagłady można obejrzeć na wystawie w muzeum Beit Hatefutsoth w Tel Awiwie - pisze brytyjski "Guardian" .

Na wystawę trafiły też rzeczy osobiste Eichmanna, m.in. klucze do domu w Argentynie, gdzie nazistowski zbrodniarz mieszkał po ucieczce z Niemiec w 1945 r. Jest także igła od strzykawki ze środkiem odurzającym, który dostał przed przemyceniem z Argentyny do Izraela, i prawdziwe, dziś pożółkłe akta operacyjne Mossadu.

Niezwykła wystawa: Szczegóły porwania Eichmanna

To niezwykła wystawa - po raz pierwszy w swojej historii Mossad otworzył część archiwów. Zgromadzone materiały szczegółowo dokumentują kulminacyjną fazę pościgu za Eichmannem - namierzenie żyjącego pod fałszywym nazwiskiem Ricardo Klement Niemca, sfotografowanie, potwierdzenie tożsamości, porwanie i transport do Izraela.

Okazało się np., że tożsamość Klementa-Eichmanna została potwierdzona dzięki porównaniu... kształtu jego uszu. W zaprezentowanym na wystawie nagraniu izraelski agent Rafi Eitan, wciąż żyjący uczestnik tamtej misji, opisuje, jak rozpoznał zbrodniarza po bliznach na ciele.

Tak Mossad przemycił Eichmanna. "Prymitywne" metody

Z dokumentów upublicznionych przez Mossad wynika, że Eichmanna przemycono na pokład oficjalnego samolotu delegacji izraelskiej odurzonego narkotykami i przebranego w uniform pracownika linii lotniczej El Al. Dokumentację lotu powierzono osobie, która nie miała pojęcia, do jakiej akcji w rzeczywistości służył oficjalny samolot.

Pięćdziesiąt lat po akcji pojmania Eichmanna użyty wówczas sprzęt szpiegowski i metody działania wydają się prymitywne - pisze "Guardian" . Okazały się jednak skuteczne.

31 maja 1962 r. były szef wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA), SS-Obersturmbannführer Adolf Eichmann, który odpowiadał za realizację "ostatecznego rozwiązania" - wysyłkę Żydów do niemieckich obozów zagłady w okupowanej Polsce - został powieszony w kraju stworzonym przez naród, który chciał zniszczyć.

Proces i egzekucja Eichmanna zmieniły Izrael?

Proces i egzekucja Eichmanna w Izraelu odbiły się szerokim echem w świecie i według świadków tych wydarzeń wywarły duży wpływ na izraelskie społeczeństwo. "Guardian" cytuje dyrektora muzeum Avinoama Armoniego, który stwierdza, że do czasu procesu Eichmanna "nikt w Izraelu tak naprawdę nie mówił" o horrorze Holocaustu.

Niemiecki wywiad wiedział, gdzie jest Eichmann. Przez 8 lat nic nie zrobił

Pochody, pomniki, akademie. Korea Północna czci urodziny Kim Dzong Ila [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM