Rosyjska TV: USA chcą mieć monopol na ropę. Wywołali "arabską wiosnę"

Forsując na arenie międzynarodowej idee interwencji zbrojnej w Syrii, USA chcą przejąć kontrolę nad tamtejszymi złożami ropy naftowej - taki punkt widzenia zaprezentowała rosyjska stacja telewizyjna ReNTeVe.

W reportażu wyemitowanym wczoraj wieczorem rosyjscy dziennikarze przekonywali, że Moskwa i Pekin, blokując w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję zezwalającą na interwencję w Syrii, działają w interesie Syryjczyków i w obronie swoich własnych interesów. W materiale telewizyjnym syryjska opozycja pokazana została jako dobrze uzbrojone bandy unieszkodliwiające żołnierzy prezydenta Baszara al Assada.

Autorzy reportażu zwrócili uwagę, że rebelianci są wyposażeni w broń turecką i amerykańską. Postawili także tezę, że "arabską wiosnę" na Bliskim Wschodzie sprowokował Waszyngton. W ich opinii ostatnimi elementami tej wojennej rozgrywki są Syria i Iran.

Syria kluczem do surowcowego monopolu

USA chcą stać się monopolistą kontrolującym światowe zasoby ropy naftowej, dzięki czemu będą mogły kontrolować również Rosję i Chiny. Obniżając drastycznie ceny surowca, doprowadzą do potężnego kryzysu w Rosji, a windując je, uderzą w Chiny.

Rosyjscy dziennikarze ostrzegli, że w krajach ogarniętych "arabską wiosną" do władzy dochodzą radykalne ugrupowania islamskie, co grozi konfliktami zbrojnymi nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale również na Kaukazie, w chińskich prowincjach, Europie Zachodniej, a także w Ameryce Północnej. Fakt, że Rosja sprzedaje broń władzom w Damaszku i utrzymuje jedyną bazę okrętów wojennych na Morzu Śródziemnym, potraktowali jako jeden z elementów sprzyjających procesom pokojowym i przejaw dobrosąsiedzkiej współpracy.

Na YouTube można obejrzeć cały program rosyjskiej telewizji . Reportaż o Syrii został puszczony jako pierwszy.

Wstrząsający raport. W Indiach dziennie z niedożywienia umierają 3 tys. dzieci >>

TOK FM PREMIUM