Zamachowiec samobójca aresztowany w drodze na Kapitol

FBI zatrzymało mężczyznę, który podążał na Kapitol z zamiarem przeprowadzenia zamachu. Służby podają, że działał sam i nie jest członkiem Al Kaidy.

Aresztowany to 29-letni Amine El Khalifi z Maroka, zamieszkały w Alexandrii w stanie Wirginia. Podczas aresztowania miał ze sobą niedziałający pistolet i kamizelkę, która miała być wypełniona materiałami wybuchowymi. W istocie materiały te nie były groźne - dowiedział się Fox News. Chwilę wcześniej mężczyzna modlił się w meczecie w Waszyngtonie.

El Khalifi był obserwowany przez FBI około roku, od momentu gdy do służb dotarła informacja, że mężczyzna chce wziąć udział w zamachu samobójczym. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób wywiad się o tym dowiedział.

Przedstawiciele FBI twierdzą, że mieszkańcy "w żadnym momencie nie byli zagrożeni". W oświadczeniu podkreślono, że "podejrzany był długo i dokładnie obserwowany". W operację schwytania terrorysty zaangażowane były FBI i policja pracująca na Kapitolu.

CNN podaje, że mężczyzna nie jest członkiem żadnej organizacji terrorystycznej i działał sam. Niedoszły zamachowiec myślał, że działający pod przykrywką agenci FBI, którzy "pomagali" mu w przeprowadzeniu zamachu, to współpracownicy Al-Kaidy - podaje Fox News.

Jak agenci FBI pozują na terrorystów

Kapitol to siedziba amerykańskiego Kongresu - Izby Reprezentantów i Senatu. W przeszłości zarówno Kapitol, jak i inne budynki rządowe w Waszyngtonie były celami ataku.

We wrześniu 26-letni Rezwan Ferdaus z Massachusetts został aresztowany za planowanie ataku na Pentagon i Kapitol za pomocą wypełnionych ładunkami wybuchowymi zdalnie sterowanych samolotów. Fałszywe materiały wybuchowe dostarczyli mu agenci FBI pozujący na członków Al.-Kaidy.

Rok wcześniej 34-letni Farooque Ahmed ze stanu Wirginia został aresztowany za planowanie ataków na metro i kolej w Waszyngtonie. Ahmed przez kilka miesięcy spotykał się i rozmawiał o dżihadzie z mężczyznami, których uważał za członków Al.-Kaidy. Okazali się oni agentami FBI.

Podczas ubiegłego roku aresztowano w USA 20 osób oskarżonych o działalność terrorystyczną. Większość z nich to "samotne wilki", które konstruowały bomby na podstawie znalezionych w internecie instrukcji.

Wstrząsający raport. W Indiach dziennie z niedożywienia umierają 3 tys. dzieci >>

DOSTĘP PREMIUM