Niesamowite zdjęcia wirów magnetycznych i tęcz plazmowych na Słońcu

Satelita NASA obserwujący dynamikę słoneczną nagrał niesamowity film pokazujący powierzchnię Słońca. Widać na nim przypominające tornado wiry i strumienie plazmy, erupcje i wyrzucane przez Słońce strumienie cząstek.

Film i zdjęcia zostały wykonane przez satelitę wystrzelonego dwa lata temu. Dokumentują one zjawiska na powierzchni Słońca w pierwszych tygodniach 2012 roku. Film opublikowany przez NASA trwa niecałą minutę, ale faktycznie był nagrywany przez około 30 godzin.

Zobacz wideo

Na jednym z ujęć widać zimniejszą, ciemniejszą plazmę, która przesuwa się tam i z powrotem po powierzchni Słońca. Podobne do tornada wiry powstają, gdy cząsteczki są przeciągane przez różne siły magnetyczne.

Na kolejnym zdjęciu, wykonanym 23 stycznia, widać rozbłysk słoneczny i towarzyszący mu koronalny wyrzut masy. To ta erupcja i wyrzucone przez nią strumienie protonów spowodowała zawieszenie lotów i wytworzyła wspaniałą zorzę polarną.

Na następnym zdjęciu widać pętle utworzone nad powierzchnią Słońca po rozbłysku słonecznym. Każda z tych pętli jest wielkości kilku kul ziemskich.

Tajemnica antarktycznego jeziora. Co kryją wody Wostoku?>>

DOSTĘP PREMIUM