Zaginione skały NASA. Warte fortunę próbki z Księżyca krążą na czarnym rynku

Amerykańscy astronauci przywieźli na Ziemię 370 kawałków księżycowych skał. 270 z nich USA dały w prezencie innym krajom. 100 przypadło 50 stanom USA. Ale dziś NASA nie wie, gdzie podziały się 184 skały. Te bezcenne dla badaczy cząstki Księżyca to niezwykle lukratywny towar na czarnym rynku - pisze BBC.

Księżycowe skały znajdujące się na Ziemi pochodzą z trzech źródeł: misji amerykańskich Apollo, misji radzieckich Łuna [rus. Księżyc - przyp. red.] i ze szczątków meteorytów, które spadły na naszą planetę. Skały, które zostały rozdane innym narodom lub stanom USA, pochodzą z dwóch misji - historycznej Apollo 11 z 1969 r. i z ostatniej - Apollo 17 z 1972 r. Każdy odłamek, który posłużył za prezent, został umieszczony w przezroczystej plastikowej kapsule i umieszczony na drewnianej plakietce z dołączoną flagą obdarowanego państwa bądź stanu USA.

Księżycowe skały dostały tak egzotyczne państwa jak Afganistan, Trynidad i Tobago czy rządzona wówczas przez Muammara Kaddafiego Libia. Dziś dwa kawałki Księżyca, które powędrowały do Trypolisu, są na liście zaginionych, podobnie jak 158 innych skał rozdanych przez Waszyngton za granicę i 24, które dostały amerykańskie stany. Nieznany jest m.in. los kawałka, który otrzymał rumuński dyktator Nicolae Ceau escu niedługo przed krwawą rewolucją w Rumunii, która zmiotła jego władzę.

Skały z Księżyca są warte miliony na czarnym rynku

I to właśnie m.in. rumuński odłamek Księżyca pragnie odzyskać, wraz z innymi, Joseph Gutheinz Jr, pracujący w Teksasie prawnik i były pracownik NASA. Od 1998 r. Gutheinz tropi zagubione okruchy, zyskał sobie nawet przydomek "łowca skał". Jego kariera jako poszukiwacza kosmicznych odłamków zaczęła się od tajnej operacji "Zaćmienie Słońca", która miała na celu namierzenie podróbek skał sprzedawanych przez fałszerzy. Gdy prawnik dał do gazety ogłoszenie "poszukiwane skały z Księżyca", odpowiedział mu m.in. człowiek, który posiadał... prawdziwy księżycowy okruch z Hondurasu. Zaoferował sprzedaż ponadkilogramowego kawałka za jedyne 5 mln dolarów.

To rozsądna cena za hit czarnego rynku, jaką są pochodzące z ziemskiego satelity odłamki skał. W 1993 r. rosyjski rząd sprzedał materiały zebrane w trakcie sowieckiej misji Łuna. Księżycowy okruch o wadze zaledwie dwóch gramów sprzedano w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's za 442,5 tys. dolarów. Nic dziwnego, że pokątny handel prawdziwymi i fałszywymi skałami kwitnie.

Bezcenne okruchy z Księżyca. "To świadectwo historii"

- NASA i kraje, które otrzymały te wartościowe skały, nie potrafiły zadbać o ich bezpieczeństwo tak, jak powinny - mówi dla BBC Gutheinz . Ma dowody na próby sprzedaży skał z Hiszpanii i Cypru. Przytacza też historię o skale z Irlandii, która zaginęła podczas pożaru obserwatorium astronomicznego w Dublinie.

Według "łowcy skał" odłamek pochodzący z misji Apollo 11 leży pogrzebany wraz z resztą wyrzuconych z uszkodzonego obserwatorium sprzętu... na wysypisku śmieci Finglas w stolicy Irlandii. Gutheinz nie ma złudzeń, że odnajdzie wszystkie zaginione skały, ale jego studenci (jest wykładowcą dwóch szkół wyższych) pomogli mu namierzyć już aż 77 z nich.

Z pracy "łowcy skał" cieszą się naukowcy. - W liczących cztery miliardy lat księżycowych skałach jest świadectwo historii Układu Słonecznego, którego nie znajdziemy nigdzie indziej - mówi dla BBC dr Carle Pieters, geolog z Uniwersytetu w Rhode Island.

Tajemnica antarktycznego jeziora. Co kryją wody Wostoku?>>

DOSTĘP PREMIUM