Francja: ocenzurowali konta na Twitterze, które naśmiewały się z Sarkozy'ego

We Francji zostały zablokowane konta na Twitterze naigrywające się z prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Obrońcy wolności słowa twierdzą, że konta zostały ocenzurowane w związku z kampanią przed wyborami prezydenckimi.

Organizacja pozarządowa Internet bez Granic, która zajmuje się monitorowaniem ograniczania wolności wypowiedzi w sieci, jest zdania, że mamy do czynienia z takim właśnie przypadkiem. Na dwa miesiące przed wyborami prezydenckimi siedem kont na Twitterze zostało zablokowanych. Parodiowano na nich Nicolasa Sarkozy'ego, który jest jednym z głównych pretendentów do urzędu prezydenckiego.

Według organizacji Internet bez Granic jest to wynik cenzury, której domagała się od pewnego czasu ekipa obecnego prezydenta. Przedstawiciele francuskiej głowy państwa argumentowali, że złośliwe konta wprowadzały zamieszanie i myliły osoby szukające oficjalnego stanowiska kandydata prawicy w wyborach.

W złożonym oświadczeniu Twitter stwierdza, że konta noszące nazwisko Sarkozy'ego naruszyły zasadę zabraniającą podawania się za inne osoby. Brakuje natomiast jakichkolwiek wyjaśnień w sprawie tych kont, które nie mają w swoim adresie nazwiska prezydenta kandydata.

Oto liderzy, których zmiótł kryzys [LISTA FOREIGN POLICY] >>>

TOK FM PREMIUM