Ze Szwecji wyemigrowało najwięcej osób od 120 lat

W 2011 roku wyemigrowało ze Szwecji najwięcej osób od 1887 roku. Jednak prawie dwa razy tyle do tego kraju przyjechało - najwięcej Skandynawów, Arabów i Polaków.

W zeszłym roku wyemigrowało ze Szwecji ponad 51 tys. Osób, czyli 0,5 proc. populacji. To najwięcej od 1887 roku, gdy mieszkańcy tego kraju ze względu na biedę masowo wyjeżdżali do USA. Szwedzkie biuro statystyczne wskazuje, że tym razem nie chodzi o dobrobyt, ale o zwiększoną mobilność obywateli.

W 2011 roku wyjątkowo - o 80 proc. - wzrosła emigracja do Chin. Wyjechało tam 1787 osób, pięć razy więcej niż w 2000 roku. Popularne kierunki to także inne skandynawskie kraje, Wielka Brytania, USA.

Mimo dużej emigracji wzrasta liczba mieszkańców kraju - o 61 tys. W dodatku do samej Szwecji przyjeżdża więcej osób, niż wyjeżdża; w zeszłym roku imigrantów było 96 tys. Największą grupę stanowią szwedzcy reemigranci, mieszkańcy państw arabskich oraz Polacy. Z powodów niepokojów społecznych o połowę wzrosła liczba imigrantów z Egiptu, Jemenu i Libii.

Pochody, pomniki, akademie. Korea Północna czci urodziny Kim Dzong Ila [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM