"Super Ziemia" istnieje. Na GJ 1214b jest masa wody, a rok trwa...

Astronomowie potwierdzili istnienie planety, na której znajdują się duże ilości wody. Planeta - na razie - jest jedyna w swoim rodzaju - pisze najnowszy ?Journal of Astrophysics?.

Planetę odkryto w 2009 r. w odległości 40 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wężownika. Okrąża małą, chłodną gwiazdę - czerwonego karła - po dość ciasnej orbicie (rok trwa tam zaledwie 38 godzin).

Trzy razy większa od Ziemi

Jej nazwa to GJ 1214b. Takie planety Dimitar Sasselov, profesor Uniwersytetu Harvarda, nazwał kiedyś "Super Ziemiami". Choć odkryto ją trzy lata temu, teraz potwierdzono jej istnienie. "Super Ziemia" jest prawie trzy razy większa od naszej planety, ale mniejsza od Jowisza. W skali masy i wielkości GJ 1214b plasuje się gdzieś w połowie pomiędzy skalistą Ziemią i gazowo-lodowym Uranem.

Zobacz wideo

Zdjęcia z teleskopu Hubble'a potwierdziły, że dużą część masy tej planety stanowi woda. Jest jej prawdopodobnie więcej niż na Ziemi. Temperatury na GJ 1214b sięgają dwustu stopni Celsjusza, mówią astronomowie, toteż gęsta atmosfera tej planety zawiera duże ilości pary wodnej.

Już wkrótce będzie lepiej zbadana

Planeta jest od nas oddalona o 40 lat świetlnych, to bardzo mało jak na cały kosmos. Naukowcy sądzą więc, że będzie ją można zbadać znacznie dokładniej, zwłaszcza gdy za kilka lat na orbicie znajdzie się nowoczesny teleskop Jamesa Webba.

Szef zespołu astronomów Zachory Berta z Uniwersytetu Harvarda publikuje wyniki swych badań w anglojęzycznej "Gazecie Astrofizycznej" - "Journal of Astrophysics".

Rosyjscy naukowcy wyhodowali kwiatka z nasiona sprzed 30 tys. lat [ZDJĘCIE] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM