Startująca rakieta i zorza polarna. Niesamowite zdjęcie NASA

Jaskrawy rozbłysk strumienia gazów z odrzutu startującej rakiety błyszczy na tle nieba rozświetlonego zielonkawą poświatą zorzy polarnej. Tak piękne zdjęcie startującej rakiety opublikowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Czternastometrowa rakieta wystartowała z laboratorium na Alasce.

Czternastometrowa rakieta wystartowała z laboratorium na Alasce niedaleko Fairbanks i skierowała się wprost w warstwy atmosfery, w których pojawiła się przepiękna zorza polarna - pisze "Wired" . Taki był cel jej misji. Zbudowany przez współpracującą z NASA grupę naukowców mały pojazd kosmiczny miał przesłać dane zebrane podczas przelotu przez zorzę.

Rakieta poleciała wprost w zorzę polarną, by ją zbadać

Zarejestrowane przez czujniki rakiety informacje pomogą badaczom zrozumieć, jak wędrujące ze Słońca naładowane cząsteczki, określane jako tzw. wiatr słoneczny, działają na Ziemię. To ważne badania - słońce wchodzi w fazę zwiększonej aktywności, a burze elektromagnetyczne wywołane przez wiatr słoneczny mogą zakłócić pracę sztucznych ziemskich satelitów - pisze "Wired" .

Zorze polarne tworzą się, gdy naładowane cząsteczki (czyli wiatr słoneczny) docierają do górnych warstw atmosfery Ziemi. W zderzeniu tych cząstek z osłoną naszej planety powstaje światło, które obserwujemy jako zorze polarne.

 

Fot. AP Photo/NASA Wallops, Lee Wingfield

Rosyjscy naukowcy wyhodowali kwiatek z nasiona sprzed 30 tys. lat [ZDJĘCIE] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM