Eksperyment przed lotem na Marsa. Spędzą cztery miesiące na wyspie
Choć plany wysłania ludzi na Czerwoną Planetę wciąż są odległe w czasie (Europejska Agencja Kosmiczna planuje wysłać człowieka na Marsa ok. 2030 r.), to kilka krajów bada potencjalne problemy, które mogą się pojawić podczas ekstremalnie trudnej misji - pisze "Daily Mail".
Jednym z nich jest przygotowanie zapasów jedzenia na trwającą 2-3 lata wyprawę. Dlatego naukowcy z Cornell University of Hawaii zamieścili ogłoszenie , dzięki któremu chcą znaleźć grupę ochotników. Mieliby oni spędzić cztery miesiące na wyspie Big Island, której powulkaniczny charakter przypominałby ten z Marsa. Ich dieta ograniczona byłaby do żywości, którą ewentualnie spożywaliby astronauci podczas prawdziwej podróży oraz w trakcie przebywania na planecie.
Monotonne jedzenie równa się depresja
Wiadomo już, że niewystarczająca liczba kalorii podczas tak długiego rozstania z Ziemią może skutkować nie tylko problemami związanymi z brakiem potrzebnej energii, ale także mieć wpływ na psychikę astronautów. Podczas wykonanych dotychczas wielomiesięcznych lotów w kosmos astronauci narzekali właśnie na monotonię posiłków, która wpędzała ich niemal w depresję.
Podczas projektu nazwanego HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analogue & Simulation) kandydaci mają nie tylko przebywać w specjalnych skafandrach, ale przed wszystkim posilać się produktami z suszonego ryżu, fasoli i warzyw oraz sproszkowanym mięsem i serem. Naukowcy będą sprawdzać reakcję na długotrwałe spożywanie produktów wcześniej przygotowanych, ale także poproszą kandydatów o przygotowywanie własnych posiłków z podanych im produktów.
Umiejętność gotowania mile widziana
Naukowcy, przygotowując specjalną żywność, korzystać będą z doświadczeń amerykańskiej astronautki Sandy Magnus. Podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pisała ona dla NASA specjalny raport dotyczący żywienia. Radziła ona m.in., by do paczek z suszonymi tuńczykiem i kurczakiem, w jakie zwykle wyposaża się kosmonautów, dodawać cebulę i czosnek. Jej ulubionym jedzeniem w kosmosie były m.in. tortilla oraz włoski ser, jajka i pomidory - oczywiście w spreparowanej wersji.
Aby wziąć udział w projekcie, trzeba cieszyć się dobrym zdrowiem, nie palić papierosów i zmieścić się w przedziale od 21 do 65 lat. Ważne jest także, by mieć ukończone studia techniczne z zakresu inżynierii, matematyki, biologii, fizyki lub informatyki. Umiejętność sporządzania posiłków będzie mile widziana. Termin składania aplikacji mija 29 lutego.
Mars 500 już się zakończył
To nie pierwszy eksperyment związany z przygotowywaniem lotu na Marsa. W listopadzie ubiegłego roku zakończyła się siedmiomiesięczna izolacja, którą przeprowadzili Rosjanie wraz z Europejską Agencją Kosmiczną. W projekcie Mars 500 uczestniczyło trzech Rosjan, Francuz, Włoch i Chińczyk.
Przez 520 dni przebywali w hermetycznie zamkniętej kapsule, a kontakt z Ziemią odbywał się za pomocą radia i internetu. Celem eksperymentu było zbadanie psychicznych, fizjologicznych i fizycznych problemów długotrwałego odosobnienia. Nie wiadomo jeszcze, jakie są wyniki tego eksperymentu.
DOSTĘP PREMIUM
- Haiti - "upadłe państwo" bez prezydenta i parlamentu. "Struktury państwowe i przestępcze przenikają się ze sobą"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- "Hurtowe kupowanie poparcia". PiS wybrał rozdawanie laptopów, ale dosypać pieniędzy na leczenie dzieci nie chce
- Egzorcyści naoglądali się horrorów? "Oczywiście, że tak!". O. Gużyński o specyficznym uwiedzeniu
- Hospicjum to szansa
- Czesi wybrali nowego prezydenta. Petr Pavel wygrywa w drugiej turze
- Jan Zieliński i Hugo Nys przegrali w finale debla wielkoszlemowego Australian Open
- Lex Kaczyński? WP: Dzięki zmianie w kodeksie prezes PiS nie będzie musiał płacić Sikorskiemu
- Bloomberg: Putin planuje nową ofensywę. Może się zacząć w lutym lub w marcu
- Nagrody dla dziennikarzy TOK FM. Poznaliśmy laureatów konkursu "Dziennikarz Medyczny Roku 2022"