Francuzi ostrzegają: nowa polityka Google sprzeczna z prawem UE

Francuscy inspektorzy ds. ochrony danych osobowych ostrzegają, że nowa polityka prywatności firmy Google jest sprzeczna z unijnym prawem.

O konflikcie między europejskim prawem ds. ds. ochrony danych osobowych z nową polityką Google informowali już unijni inspektorzy. Na ich prośbę sprawie przyjrzała się francuska Krajowa Komisja Ochrony Informacji i Wolności (CNIL).

Podała ona dzisiaj, że wstępna analiza polityki Google nie spełnia wymogów Europejskiej Dyrektywy Ochrony Praw Osobowych. Francuscy inspektorzy powiedzieli także, że wyjaśnienia Google, w jaki sposób firma będzie wykorzystywać dane, są zbyt niejasne i trudne do zrozumienia nawet dla specjalistów.

Google na nowo

Od kilkunastu tygodni Google informuje o zmianach polityki prywatności . Powiadomienia wyświetlają się na stronach wyszukiwarki, skrzynki pocztowej Gmail czy YouTube. Choć europejscy inspektorzy ds. ochrony danych osobowych apelowali o opóźnienie, nowe reguły wchodzą w życie już 1 marca.

Nowe zasady nie oznaczają, że Google będzie zbierać więcej informacji niż dotychczas, ale że po raz pierwszy zostaną one wykorzystane do stworzenia czegoś w stylu szczegółowego profilu internauty. Te plany właśnie budzą wątpliwości Brukseli.

Te same miejsca. Zdjęcia z Auschwitz-Birkenau po latach >>

DOSTĘP PREMIUM