Wybory w USA. Romney bierze Arizonę i Michigan. Santorum depcze mu po piętach

To nie koniec republikańskiego wyścigu o nominację prezydencką. Mitt Romney wygrał wprawdzie prawybory w Michigan, ale tuż za nim uplasował się ultrakonserwatysta Rick Santorum. W Arizonie kandydatów dzielił większy, ponad 20-procentowy dystans.

Wyniki prawyborów:

Romney uniknął kompromitującej klęski

Eksperci spodziewali się, że Romney zwycięży w Arizonie, ale wynik prawyborów w Michigan do końca był zagadką. Sondaże wskazywały na to, że Romney i Santorum idą łeb w łeb.

Michigan to rodzinny stan Romneya i przegrana byłaby dla niego ogromną klęską. Ostatecznie były gubernator Massachusetts zdobył o 3 proc. głosów więcej od konserwatywnego w sprawach światopoglądowych Santoruma.

- Nie mamy wielkiej przewagi, ale wygraliśmy, i to się liczy - stwierdził krótko Romney. Jak przystało na zwycięzcę, zignorował swoich partyjnych rywali i przystąpił do ataku na Baracka Obamę. Zarzucił Obamie, że nie wywiązał się z obietnic naprawy gospodarki, powstrzymania spadku cen domów i zmniejszenia bezrobocia. Przekonywał, że tylko on może rozwiązać te problemy.

Mimo że Romney wygrał w głosowaniu powszechnym, Santorum może zdobyć tyle samo, a nawet więcej delegatów na konwencję republikańską. 29 delegatów z Arizony wygrał Romney, ale spośród 30 delegatów z Michigan aż 10 jest niezdecydowanych. Spośród pozostałych 10 popiera Romneya, a 10 Santoruma.

Santorum wdzięczy się do kobiet

Romney wygrał w dużym stopniu dzięki poparciu kobiet - wśród nich dostał 42 proc. głosów, a Santorum 37 proc. Było to najprawdopodobniej spowodowane ostatnimi kontrowersyjnymi uwagami Santoruma na temat antykoncepcji i badań prenatalnych. "The Huffington Post" podkreśla, że Santorum zrozumiał swój błąd i przemowę po ogłoszeniu wyników prawyborów zaczął od podziękowań dla swojej 93-letniej matki, swojej żony Karen i najstarszej córki Elizabeth.

- Dorastałem z silną matką, była kobietą pracującą i nauczyła mnie, jak pogodzić pracę z życiem rodzinnym i jak robić to z sercem i z poświęceniem - mówił. - Moja matka w zasadzie zarabiała więcej od swojego męża - dorzucił.

Za tydzień "wielki wtorek"

Zwyciężając w Arizonie i Michigan, Mitt Romney znów wyraźnie wysunął się na czoło wyścigu o nominację. Kolejne starcie będzie miało miejsce za tydzień, w tzw. wielki wtorek, kiedy to prawybory odbędą się w 10 stanach.

'Francuska noc' w Hollywood. 'Artysta' bierze wszystko, Polacy bez statuetki [ZDJĘCIA] >>

Kto Twoim zdaniem jest faworytem w prawyborach Republikanów?

DOSTĘP PREMIUM