Ekwador: znaleziono grobowiec ostatniego władcy Inków?

Przez stulecia szukano miejsca spoczynku Atahualpa - ostatniego władcy imperium Inków. Teraz ekwadorska historyk twierdzi, że zlokalizowała grobowiec zmarłego w 1533 roku imperatora.

W 2010 roku ekwadorska historyk Tamara Estupinan odkryła ruiny potężnego, rozciągającego się na długość 1020 metrów kompleksu. Jest on położony blisko miasta Sigchos, na wschodzie Andów, pomiędzy głębokimi kanionami. W pobliżu znajduje się mała lokalna farma i hodowla kurczaków.

Espinosa od razu wiedziała, że to inkaskie stanowisko archeologiczne. Wewnątrz Espinosa odkryła ściany i akwedukty wykładane kamieniami. - To konstrukcja z okresu późnego imperium. Prowadzi do kilku prostokątnych pokoi, które zostały zbudowane z ciętych i wypolerowanych kamieni i umieszczone wokół placu w kształcie trapezu - wyjaśniała Estupinan. Od rzeki Machay do kompleksu prowadził otoczony murem pasaż. Przy jego końcu znajdują się schody wiodące na szczyt piramidy.

Historycy wiedzą, że kompleks był lennem Atahualpa. Estupinan uważa, że w kompleksie znajduje się grobowiec władcy. Zwłoki ostatniego władcy miał tam przywieźć jego najwierniejszy poddany - inkaski wojownik Ruminahui. Po śmierci króla toczył on walkę z Hiszpanami z okolic miasta Sigchos.

- To absolutnie najważniejsze odkrycie dla archeologów w Ekwadorze i w regionie Andów - mówiła Maria Fernanda Espinosa, ekwadorska minister dziedzictwa narodowego. Jeszcze w tym roku ekwadorscy archeolodzy mają rozpocząć badanie kompleksu.

Ostatni władca podstępem zmuszony do chrztu i stracony

Imperium Inków w XV i XVI wieku rozciągało się na obszarze Andów - od terenów współczesnej Kolumbii i Peru, przez Ekwador, Boliwię, aż po Chile i Argentynę. Zamieszkiwało je łącznie około 12 milionów ludzi z różnych plemion, mówiących różnymi językami. Cywilizacja Inków była bardzo rozwinięta - z zaawansowaną medycyną i astronomią, rozwiniętym systemem dróg, licznymi miastami, fortecami i świątyniami. Na czele państwa stał Sapa Inka - syn słońca, któremu oddawano boską cześć.

Atahualpa był ostatnim suwerennym władcą ze swojej dynastii. Podczas inwazji Hiszpanów został pojmany w mieście Cajamarca. Podstępem zmuszono go do przejścia na chrześcijaństwo, a następnie stracono przez uduszenie. Ruminahui zmierzał wówczas do Cajamarca z kilkoma tonami złota okupu za swojego władcę. Na wieść o jego śmierci zawrócił i - według różnych doniesień - ukrył złoto w górskiej jaskini lub wsypał je do kanionu czy jeziora.

Atahualpa został przez konkwistadorów pochowany jako chrześcijanin, ale mała grupa Inków wykradła jego ciało. Przez stulecia bezskutecznie szukano miejsca jego pochówku.

Po śmierci Atahualpa imperium zaczęło się rozpadać. Na tronie zastąpili go bracia, ale byli tylko marionetkami w rękach konkwistadorów. 40 lat po jego śmierci ścięto ostatniego króla Inków Tupaka Amaru, który dowodził rebelią przeciw Hiszpanom.

Jak będzie dziś na Narodowym? Stadion się sprawdzi? [CZEKAMY NA WASZE RELACJE]>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM