Znani podarowali na aukcję swoje rysunki. Co narysował Wałęsa? [FOTO]

Pod koniec marca Brytyjczycy zlicytują szkic dłoni Lecha Wałęsy. Rysunek wykonany przez byłego prezydenta trafi pod młotek razem z kilkudziesięcioma ilustracjami autorstwa znanych osobistości. Dochód z licytacji przeznaczono na cele charytatywne.

Niecodzienny sposób na pozyskanie funduszy ma pomóc brytyjskiej organizacji Jean Grove Trust zebrać dwa tysiące funtów. Dochód trafi do Etiopii, do szkół w Bahyr Dar nad jeziorem Tana oraz w trudno dostępnych regionach Zizencho i Toragay.

Lewa ręka na zamówienie?

Wśród ofiarodawców są m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy, powieściopisarz Sebastian Faulks, redaktor "Guardiana" Alan Rusbridger i arcybiskup Canterbury Rowan Williams. Poza rysunkami na aukcję przeznaczono zapis muzyczny utworu Jamesa MacMillana i kilka stron maszynopisu najnowszej powieści PD James z własnoręcznymi komentarzami.

Lech Wałęsa przekazał obrys swojej lewej dłoni. Rysunek parafował i dopisał po polsku: "Powodzenia". Brytyjczycy nie podają jednak, czy szkic wykonany czarnym długopisem polski polityk przygotował specjalnie na ich zamówienie. Rozwiązania zagadki nie ułatwia zamieszczona na kartce data - 25 maja 2011 roku.

Andrew Powell, skarbnik Jean Grove Trust, organizacji, która zajmuje się zaspokajaniem edukacyjnych potrzeb dzieci i młodzieży, przyznał w rozmowie z lokalną gazetą, że do stworzenia specjalnej kolekcji wiodła wyboista droga.

Miesiące negocjacji z celebrytami

- Mamy za sobą miesiące ciężkiej pracy i prób kontaktu z celebrytami - przyznaje. Uważa jednak, że wysiłek się opłacił. - Jesteśmy zachwyceni odzewem. Mamy ponad 50 gryzmołów. I liczymy, że uda nam się zebrać 2 tys. funtów - dopowiada.

Według organizatorów na największe zainteresowanie może liczyć rysunek autorstwa aktora i scenarzysty Juliana Fellowesa. Brytyjczyk narysował wyczekiwane przez widzów spotkanie dwóch postaci z bardzo popularnego na Wyspach serialu kostiumowego nadawanego przez stację ITV.

Wszystkie rysunki można oglądać już na profilu Jean Grove Trust na Facebooku. Tydzień przed licytacją zostaną wystawione w jednym z dawnych kolegiów Uniwersytetu Cambridge, Michaelhouse. Tam też 28 marca o godz. 18.30 odbędzie się aukcja. Licytacja będzie również prowadzona na stronie internetowej organizatorów.

Cejrowski rozwścieczył buddystów. "Skandaliczny" program znów wyemitowany w TVN >>

TOK FM PREMIUM