Skandal w Neapolu: aresztowano 60 osób, skonfiskowano dobra o wartości miliarda euro

60 osób aresztowanych i konfiskata dóbr wartości miliarda euro to rezultat operacji włoskiej gwardii finansowej w Neapolu i okolicach. Tamtejsza prokuratura do walki z mafią wykryła kontakty pomiędzy kamorrą - włoską organizacją przestępczą - i funkcjonariuszami urzędu skarbowego.

Przedsiębiorcy związani z neapolitańską mafią kamorrą swoje kontrowersje z fiskusem rozwiązywali w prosty sposób: przekupując funkcjonariuszy, w tym także członków komisji, która zajmuje się rozstrzyganiem spornych kwestii. Wśród 60 osób, które znalazły się dziś w areszcie śledczym bądź domowym, jest ich aż 16. Nakazem aresztowania objęty został też wykładowca akademicki.

Za procederem stał jeden z klanów kamorry, związany z rodziną Fabbricino, kontrolującą okolice Wezuwiusza i miasta Nola. Gwardia finansowa jednocześnie skonfiskowała należące do zatrzymanych udziały w przedsiębiorstwach, akcje, nieruchomości, konta bankowe oraz tereny budowlane i samochody wartości miliarda euro.

Zatrzymanym postawiono zarzut przynależności do organizacji o charakterze mafijnym, prania brudnych pieniędzy i korupcji.

Musiała poślubić gwałciciela. Jej śmierć wywołała protesty [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM