Włosi usuną "Boską Komedię" z listy lektur? "Rasizm, antysemityzm, islamofobia"

Wykreślić "Boską Komedię" z lektur szkolnych - to postulat włoskiego stowarzyszenia Gherush92 zajmującego się walką z wszelkimi formami dyskryminacji. O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza".

Nie domagamy się cenzury ani stosów - wyjaśnia przewodnicząca Gherush92 Valentina Sereni. - Chcemy, żeby w sposób jasny i jednoznaczny zostało stwierdzone, że u Dantego znajdują się treści rasistowskie, islamofobiczne i antysemickie.

"Gazeta" dorzuca do tych zarzutów homofobię i powołuje się na konkretne fragmenty "Boskiej Komedii": "W piekle Dantego sodomici cierpią za grzech przeciw naturze, Żydom przypomina się, kto zabił Jezusa, lecz najwięcej niezdrowej satysfakcji czerpie Dante z opisu cierpień Mahometa" (Pieśń XXVIII).

Jak podkreśla "Gazeta", reakcje na postulat stowarzyszenia Gherush92 są we Włoszech różne - od oburzenia po pełną zgodę. - To byłoby jak prostowanie wieży w Pizie - twierdzi pisarz Edoardo Nesi. Ale już poeta Maurizio Cucchi kładzie na drugiej szali argument rozlicznych pożytków. - Rasizm jest przestępstwem - tłumaczy Sereni.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Musiała poślubić gwałciciela. Jej śmierć wywołała protesty [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM