NASA potwierdza: Jest lód na bardzo gorącym Merkurym

NASA ma w końcu dowody na istnienie lodu na Merkurym, który należy do najgorętszych planet Układu Słonecznego. Temperatura na tej najbliższej Słońcu planecie dochodzi do 400 st. C.

Lód na biegunach Merkurego odkryła sonda Messenger wysłana z misją w 2004 r. Dopiero w marcu 2011 r. osiągnęła ona orbitę Merkurego. Jej radary i teleskopy dojrzały w końcu to, o czym już dano mówiono: fale odbijane są przez lód. Jak to możliwe na planecie, na której temperatura dochodzi do 400 st. C.?

Lód ma kilka metrów grubości

Merkury jest planetą, na której są największe wahania temperatury. Na nasłonecznionej półkuli jest bardzo gorąco, po drugiej stronie temperatura spada aż do -163 st. C. Jednak, jak się okazało, są tam również kratery w strefie okołobiegunowej, do których nigdy nie dociera światło słoneczne, a temperatury są tam jeszcze niższe.

Właśnie tam wykazano bardzo duży współczynnik odbicia fal, który mógł dawać właśnie lód. Przyczyna tego efektu mogła być różna, teraz wiadomo, że jest to lód, który ma zaledwie kilka metrów grubości.

- Obrazy z Merkurego pokazują, że są tam tereny, które pozostają w ciągłym cieniu - tłumaczy BBC dr Nancy Chabot z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore. - Właśnie tam zidentyfikowaliśmy obecność lodu.

Dane z sondy Messenger są wciąż analizowane, jednak Maria Zuber z Massachusetts Institute of Technology uważa, że można już w końcu przestać w tej sprawie używać sformułowania: "wydaje nam się, że lód tam jest".

Podobna do Księżyca

Sonda potwierdza też inne związane z Merkurym informacje. Planeta poddana była przez długi czas procesom geologicznym, dzięki którym jej powierzchnię pokrywają szerokie na setki kilometrów kratery. Powstawały one od uderzeń wielkich meteorytów miliardy lat temu.

Ukształtowanie tej najmniejszej i najbliższej Słońca planety podobne jest do Księżyca. Praktycznie pozbawiona jest ona atmosfery, a dzięki żelaznemu jądru ma jedną z największych gęstości spośród planet Układu Słonecznego. Mimo bliskości Słońca Merkurego dostrzec można z Ziemi gołym okiem.

DOSTĘP PREMIUM