Ukraina: Miał być park narodowy, a będzie zamknięty obwód łowiecki dla prezydenta i jego świty

Za Juszczenki w Zalissii koło Kijowa miał powstać otwarty dla wszystkich rezerwat przyrody. Janukowycz buduje rezydencję i zamknięty obwód łowiecki dla siebie i swoich VIP-ów - pisze ?Gazeta Wyborcza?

Zalissia to wioska 30 km pod Kijowem na trasie do Czernihowa. Wokół rozciągają się wysokie lasy świerkowe, wśród nich migoczą jeziorka. Po lasach biega zwierzyna, a jeziora pełne są ryb. W czasach ZSRR teren został przeznaczony na miejsce odpoczynku i polowań dla komunistycznej elity. Ale nawet wtedy las był otwarty. Miejscowi mogli zbierać grzyby, jagody, łowić ryby. Ogrodzone były tylko leśniczówki z kwaterami dla gości. W grudniu 2009 r. przed samymi wyborami poprzedni prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko podpisał dekret. W Zalissii miał powstać rezerwat przyrody, a z czasem park narodowy. Dostępny dla wszystkich.

Ostatnio las wokół Zalissii ogrodzono na zlecenie administracji prezydenta Wiktora Janukowycza, pasjonata łowiectwa. Stworzył on nawet prezydenckie koło myśliwskie, do którego należy kilkunastu jego dobrych znajomych, polityków i biznesmenów. Zaproszenie do koła albo na polowanie uważa się za najwyższy zaszczyt i znak dostępu do ścisłej elity.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Wspaniałe zdjęcia kosmosu. NASA stworzyła ''Atlas Wszechświata''[ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM