Japonia zabezpiecza się przez startem północnokoreańskiej rakiety

Japoński minister obrony zdecydował o rozpoczęciu przygotowań do rozmieszczenia systemu obrony przeciwrakietowej. Japonia chce się w tej sposób zabezpieczyć przed planowanym na połowę kwietnia wystrzeleniem rakiety dalekiego zasięgu przez Koreę Północną - podaje BBC. Pjongjang przekonuje, że tor lotu rakiety Unha-3 ?nie będzie miał wpływu" na sąsiednie państwa.

Japonia poczuła się zagrożona zapowiedzią północnokoreańskich władz. To nad jej terytorium prowadziła trasa rakiety w czasie podobnego startu przeprowadzonego przez Koreę Północną w 2009 roku. - Zarządziłem przygotowanie do rozmieszczenia rakiet Patriot PAC-3 i krążowników AEGIS - poinformował Naoki Tanaka, minister obrony Japonii. System obrony przeciwrakietowej ma zostać umieszczony niedaleko Okinawy. Dzięki temu Japonia będzie w stanie zestrzelić północnokoreańskie rakiety, jeżeli zagroziłyby jej terytorium.

"Satelita ma służyć celom pokojowym"

W zeszłym tygodniu Pjongjang ogłosił, że między 12 a 16 kwietnia wystrzeli rakietę dalekiego zasięgu dla uczczenia 100. rocznicy urodzin zmarłego lidera Kim Ir Sena. Jak przekonują północnokoreańskie władze, start ma na celu umieszczenie na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelity, a tor lotu rakiety Unha-3 "nie będzie miał wpływu" na sąsiednie państwa.

Zapowiedź kolejnej próby spotkała się z potępieniem też ze strony Korei Południowej. - Jeśli Korea Północna rzeczywiście wystrzeli (...) "satelitę", jak to ogłosiła, byłoby to jednoznaczne pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył południowokoreański MSZ. Rezolucja ta zakazuje Północy rozwijania potencjału nuklearnego i rakietowego.

USA grozi wstrzymaniem pomocy

USA ostrzegły Pjongjang, że wystrzelenie satelity będzie pogwałceniem ustaleń dotyczących moratorium i może sprawić, że Waszyngton zrezygnuje z planu udzielenia Korei Północnej pomocy żywnościowej. - Podaje to w wątpliwość, czy Korea poczyniła z nami te ustalenia w dobrej wierze - wyjaśnił Departament Stanu USA.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zareagował z kolei na wiadomość o planach wystrzelenia rakiety oficjalnym komunikatem, w którym wzywa Pjongjang do ponownego rozważenia tej decyzji w myśl niedawnych ustaleń dotyczących rezygnacji Korei Północnej z odpalania rakiet dalekiego zasięgu.

Rutkowski skazany na 2,5 roku więzienia. Wyrok w sprawie mafii paliwowej >>

DOSTĘP PREMIUM