15 kwietnia Korea Północna chce wystrzelić rakietę dalekiego zasięgu

Korea Północna przygotowuje się do planowanego na połowę kwietnia wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu - podało południowokoreańskie ministerstwo obrony. Pjongjang utrzymuje, że rakieta posłuży do umieszczenia na orbicie okołoziemskiej satelity.

Według źródeł południowokoreańskiego i amerykańskiego wywiadu rakieta dalekiego zasięgu została przetransportowana do bazy wojskowej położonej w północno-zachodniej części kraju. Pjongjang ogłosił wcześniej, że wystrzelenie rakiety nastąpi około 15 kwietnia. Wówczas przypada bowiem setna rocznica urodzin założyciela komunistycznej Północy - Kim Ir Sena.

Kilka tygodni temu przedstawiciele Waszyngtonu i Pjongjangu porozumieli się w sprawie wznowienia programu pomocy żywnościowej dla Korei Północnej. USA miały dostarczyć 240 000 ton żywności w zamian za całkowite wstrzymanie przez Północ realizacji programu nuklearnego i zawieszenie testów rakietowych.

Amerykanie grożą teraz zerwaniem porozumienia. Pjongjang przekonuje z kolei, że ma prawo do wystrzeliwania rakiet w celach pokojowych, a za taki należy uznać chęć umieszczenia na orbicie własnego satelity. Władze Korei Północnej zapowiedziały też, że z okazji uroczystości rocznicowych zamierzają zaprosić do Pjongjangu zachodnich dziennikarzy.

Iran próbuje zastraszyć świat. Wielkie manewry marynarki w Zatoce Perskiej >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM