Setki Afganek uwięzione za ucieczkę od przemocy domowej

Setki kobiet w Afganistanie zostały zamknięte w więzieniu za ?przestępstwa na tle moralnym?. Do takich zaliczają się m.in. ucieczka od agresywnego męża czy seks pozamałżeński - alarmuje w nowym raporcie Human Rights Watch, na który powołuje się BBC.

Karane są za to, że chcą uciec od męża, który znęca się nad nimi fizycznie. Za to, że uprawiają pozamałżeński seks - nawet jeżeli zostały do niego zmuszone. To według afgańskiego prawa "przestępstwa na tle moralnym", za które karze się więzieniem - podało BBC.

Nieważne, że została zmuszona do stosunku

Raport HRW, który zatytułowany jest "Musiałam Uciec", udowadnia, że prezydentowi Afganistanu Hamidowi Karzajowi wcale nie udało się spełnić obietnicy i stosować się do prawa międzynarodowego. - To szokujące, że 10 lat po obaleniu rządów talibów afgańskie kobiety i dziewczynki nadal karane są za uciekanie od przemocy domowej czy aranżowanych małżeństw - oświadczył dyrektor organizacji Kenneth Roth.

HRW zażądało uwolnienia ok. 400 kobiet i dziewcząt z więzień i ośrodków dla młodocianych przestępców. "Niektóre ze skazanych zostały ukarane za seks pozamałżeński, nawet jeżeli zostały zgwałcone albo zmuszone do prostytucji" - podał raport.

Sytuację pogarsza "niezdecydowanie" Karzaja

"Sędziowie często wydają wyroki na podstawie" zeznań ", mimo nieobecności adwokatów. Wyroki bez odczytania są następnie przekazane do" podpisu "kobietom, które nie potrafią ani pisać, ani czytać. Skazane potem muszą iść do więzienia, czasami nawet na 10 lat".

Sytuacja, według Human Rights Watch, pogorszyła się w ostatnim czasie z powodu ciągle zmieniającego się stanowiska Hamida Karzaja ws. praw kobiet. "Najwyraźniej nie chce albo nie może przyjąć jednolitej linii w tej sprawie, sprzeciwiając się konserwatywnym siłom w kraju. Jego chodzenie na kompromisy tylko pogarsza sytuację" - czytamy w raporcie.

Karzaj przyjął na początku miesiąca ustawę wystosowaną przez wpływową radę afgańskich duchownych, która pozwala mężowi w określonych okolicznościach użyć wobec żony przemocy fizycznej.

Musiała poślubić gwałciciela. Jej śmierć wywołała protesty [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM