W naszej galaktyce mogą być miliardy planet, na których możliwe jest życie

W naszej galaktyce - Drodze Mlecznej - może istnieć wiele planet podobnych do Ziemi, na których możliwe jest życie. Opierając się na liczbie wykrytych dotąd planet i biorąc pod uwagę to, ile z nich orbituje wokół gwiazd w tzw. strefie zdatnej do zamieszkania, zespół astronomów skupionych wokół teleskopu badawczego Harps twierdzi, że mogą ich być miliardy.

Naukowcy nazywają je Super-Ziemiami. Są wielkości Ziemi lub maksymalnie 10 razy większe od niej. Mają skalistą powierzchnię, tak jak nasza planeta. Orbitują wokół brązowych karłów, tzw. nieudanych gwiazd, o masie zbyt małej, by mogły zachodzić w nich reakcje przemiany wodoru w hel, będące głównym źródłem energii gwiazd.

Krążą w odpowiednich odległościach od swoich gwiazd - takich, dzięki którym panują na nich warunki, w których potencjalnie może rozwinąć się życie. I jest ich dużo. Bardzo dużo. Naukowcy szacują liczbę brązowych karłów występujących w Drodze Mlecznej na około 160 mln. A w ślad za tym liczbę krążących wokół nich planet liczą w miliardach - pisze BBC .

Szokująca statystyka. Miliardy planet podobnych do Ziemi?

Pracujący z precyzyjnym teleskopem Harp naukowcy wykrywają planety dzięki wskazaniu, jak grawitacja tych potencjalnych globów wpływa na obraz gwiazd widziany na niebie.

Szef zespołu Harps Xavier Bonfils z Observatoire des Sciences de l'Univers z francuskiego Grenoble powiedział BBC, że podobne do Ziemi planety orbitują wokół co najmniej 40 proc. brązowych karłów.

- Ponieważ zaś brązowych karłów w Drodze Mlecznej jest około 160 mln, otrzymujemy zaskakujący wynik dziesiątek miliardów planet tylko w naszej galaktyce - oświadczył Bonfils.

100 Super-Ziem w promieniu 30 lat świetlnych od Słońca?

Zespół Harps przeanalizował 102 brązowe karły. Na orbitach wokół nich znalazł dziewięć Super-Ziem. Dwie z nich oceniono jako orbitujące w tzw. "ekosferze", czyli strefie, w której możliwe jest rozwinięcie się życia.

Zestawiając te dane z danymi dotyczącymi gwiazd pozbawionych planet, naukowcy oszacowali, ile planet różnego typu może krążyć wokół brązowych karłów. Super-Ziemie w tym rankingu to około 41 proc. przypadków. Opierając się na tych szacunkach, naukowcy stwierdzili, że w odległości mniejszej niż 30 lat świetlnych od Słońca może znajdować się aż 100 Super-Ziem.

Pełne wyniki badań zespołu Harps ukażą się w nowym wydaniu pisma Astronomy & Astrophysics .

Zbliża się próg efektu cieplarnianego. Potem: Ogromne zmiany, nie da się ich cofnąć >>

DOSTĘP PREMIUM