Niesamowity widok gwiazd z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [WIDEO]

Astronauta Don Pettit, przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wykonał serię zdjęć przedstawiających zjawiska niemożliwe do zaobserwowania z Ziemi. Zdjęcia zestawił razem fotograf Alex Rivest, tworząc krótki film, na którym klatka po klatce widać m.in. poruszającą się Ziemię na tle olbrzymiej liczby gwiazd.

Don Pettit przebywa aktualnie na 30-dniowej misji, której celem jest m.in. fotografowanie ruchu gwiazd i Ziemi. Zdjęcia wykonywane były z dużą częstotliwością, przez co oglądając film mamy wrażenie ruchu stacji kosmicznej i Ziemi, które znajdują się na tle milionów gwiazd. - Zestawienie zdjęć w tego rodzaju sekwencji przypomina nam nie tylko o tym, że jesteśmy w ciągłym ruchu, ale też o tym, że zostaliśmy wrzuceni w niewyobrażalną, kosmiczną głębię - mówi dla space.com Alex Rivest .

- Jeśli żyjemy w mieście i mamy szczęście, to w nocy możemy zobaczyć jakieś 5 gwiazd, i to pod warunkiem, że nie jest zbyt jasno przez miejskie światło. To upokarzające doświadczenie, biorąc pod uwagę fakt, ile jest ich naprawdę - mówi Rivest.

Stacja kosmiczna w 90 minut

Stacja kosmiczna okrąża Ziemię w 90 minut. Dla porównania: Księżycowi zajmuje to 28 dni. - Przez to zdjęcia robione ze stacji sprawiają wrażenie, że to wokół niej gwiazdy krążą po swoich trajektoriach - pisze Don Pettit na swoim blogu. Taki efekt jest niemożliwy do uzyskania, przebywając na Ziemi.

DOSTĘP PREMIUM