Korea Płn.: Zdjęcie satelitarne ujawnia przygotowanie do wystrzelenia rakiety
Zdjęcie zrobione przez satelitę poddano analizie w instytucie ds. amerykańsko-koreańskich działającym przy Johns Hopkins School of Advanced International Studies. Naukowcy twierdzą, że przedstawia ono pojazdy ciężarowe, zbiorniki paliwa, a także płytę ruchomej wyrzutni rakietowej. Na fotografii można dostrzec także dwa duże budynki, które, zdaniem analityków, mogą służyć do przechowywania paliwa. Samej rakiety nie udało się sfotografować.
"Prace idą pełną parą"
Stanowisko to znajduje się w pobliżu Tongchang-ri na północno-zachodnim wybrzeżu Korei Płn. Rakieta Unha-3 ma być wystrzelona między 12 a 16 kwietnia na setną rocznicę urodzin twórcy komunistycznej Korei Północnej Kim Ir Sena.
- Zdjęcie pokazuje, że prace idą pełną parą - uważa Joel Wit z amerykańskiego instytutu. Analitycy przewidują, że poszczególne części rakiety znajdują się w budynkach, które widać na zdjęciach. Mają one być sukcesywnie łączone w całość w ciągu kilku najbliższych dni. Naukowcy podkreślają, że widoczna wyrzutnia jest bardziej zaawansowana technicznie od tych, które Koreańczycy używali poprzednio.
Korea Płd. najbardziej zaniepokojona
Pjongjang twierdzi, że wystrzeli rakietę dalekiego zasięgu w celu umieszczenia na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelity Kwangmyongsong. Próba ma służyć "rozwojowi gospodarczemu kraju". Jednak światowa opinia publiczna jest przekonana, że będzie to pocisk balistyczny dalekiego zasięgu.
Najbardziej zainteresowani sprawą Koreańczycy z Południa potępili działania sąsiadów. - Jeśli Korea Północna rzeczywiście wystrzeli (...) "satelitę", jak to ogłosiła, byłoby to jednoznaczne pogwałcenie rezolucji nr 1874 Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył południowokoreański MSZ. Rezolucja ta zakazuje Północy rozwijania potencjału nuklearnego i rakietowego.
USA chcą odciąć pomoc
Zaniepokojenie wyraziła też Japonia, a USA ostrzegły Pjongjang, że wystrzelenie satelity będzie pogwałceniem ustaleń dotyczących moratorium i może sprawić, że Waszyngton zrezygnuje z planu udzielenia Korei Północnej pomocy żywnościowej. - Podaje to w wątpliwość, czy Korea poczyniła z nami te ustalenia w dobrej wierze - wyjaśnił Departament Stanu USA.
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zareagował z kolei na wiadomość o planach wystrzelenia rakiety oficjalnym komunikatem, w którym wzywa Pjongjang do ponownego rozważenia tej decyzji w myśl niedawnych ustaleń dotyczących rezygnacji Korei Północnej z odpalania rakiet dalekiego zasięgu.
Turysta pokazał wideo z Korei Płn. "Kraj zmienia się szybciej niż stereotyp" >>
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- "Hurtowe kupowanie poparcia". PiS wybrał rozdawanie laptopów, ale dosypać pieniędzy na leczenie dzieci nie chce
- Hospicjum to szansa
- Lex Kaczyński? WP: Dzięki zmianie w kodeksie prezes PiS nie będzie musiał płacić Sikorskiemu
- "Bal na Titanicu". 700 tys. dla telewizji Rydzyka, 15 mln na nagrody dla kierownictwa resortu finansów
- Haiti - "upadłe państwo" bez prezydenta i parlamentu. "Struktury państwowe i przestępcze przenikają się ze sobą"
- Trudne warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. "W wyższych partiach gór widoczność jest ograniczona do 50 m"
- Bloomberg: Putin planuje nową ofensywę. Może się zacząć w lutym lub w marcu
- Nagrody dla dziennikarzy TOK FM. Poznaliśmy laureatów konkursu "Dziennikarz Medyczny Roku 2022"
- Atak terrorystyczny w Jerozolimie. Liczba ofiar rośnie