Ostatnie menu z "Titanica" kosztowało 76 tys. funtów

Za 76 tys. funtów sprzedano menu z ostatniego posiłku podawanego dla pierwszej klasy pasażerów "Titanica". Można się z niego dowiedzieć, co jedli pasażerowie przed zatonięciem giganta - podaje BBC. Na aukcji w Devizes klucze do magazynku z latarniami liniowca kosztowały bagatela 59 tys. funtów.

Na aukcji Wiltshire sprzedano wiele przedmiotów z feralnego rejsu "Titanica" sprzed 100 lat, kiedy to po zderzeniu z górą lodową na Oceanie Atlantyckim jednostka zatonęła. Podczas katastrofy zginęło ponad 1500 osób.

Sprzedane na aukcji menu zostało wydane 14 kwietnia 1912. Zawierało kilka ciekawych pozycji, m.in. jajka Argenteuil, rosół farmerski i kurczaka a la Maryland.

- To fascynujące migawki z życia na pokładzie pasażerów pierwszej klasy - mówił licytujący Andrew Aldridge. - "Titanic" został uznany za najlepszą restaurację na morzu i to ma zilustrować to menu. Istnieje ponad 40 różnych opcji dla jednego obiadu.

Inny przedmiot sprzedany na aukcji to zestaw kluczy do magazynu, w którym były trzymane środki ratownicze, m.in. latarnie. Kupił je amerykański kolekcjoner za 59 tys. funtów.

- Klucze odegrały istotną rolę podczas katastrofy - mówił Aldridge. - Ich właściciel Hemming dostał polecenie od kapitana, by wyciągać z magazynu latarnie i wyposażać w nie szalupy.

Podczas aukcji zlicytowano też listy pisane m.in. na specjalnej papeterii wydanej dla pasażerów "Titanica".

Aukcja odbyła się w domu aukcyjnym Henry'ego Aldridge'a w Devizes w sobotnie popołudnie.

Japoński "statek widmo" odnalazł się po drugiej stronie Pacyfiku >>

DOSTĘP PREMIUM