Jak bogaci się patriarcha Moskwy: sąsiad traci mieszkanie, bo zakurzył mu książki

- Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl odbiera luksusowe mieszkanie sąsiadowi za to, że ten, remontując je, zakurzył mu książki i meble - twierdzą media rosyjskie, opisując skandal związany ze zwierzchnikiem Cerkwi. O sprawie pisze ?Gazeta Wyborcza?.

Hierarcha jest skonfliktowany z Jurijem Szewczenką, byłym ministrem zdrowia, również duchownym. Obaj prominenci mieszkają w luksusowym Domu na Nabiereżnej zbudowanym przez Stalina.

Były minister zrobił tam kapitalny remont. A pył wywołany robotami unosił się przewodami wentylacyjnymi i osiadał w mieszkaniu sąsiada. Szewczenko był gotów sowicie zapłacić za odkurzenie książek i mebli patriarchy, sąsiad jednak chciał więcej i tak sprawa trafiła do sądu.

Moskiewski Sąd Miejski uznał, że Szewczenko ma wynagrodzić straty i wypłacić mu 20 mln rubli (około 2 mln zł). Z tego 6,3 mln rubli należy się Cyrylowi na oczyszczenie jego 970 książek. Odkurzenie jednego patriarszego tomu ma więc kosztować 650 zł. Sąd, idąc na rękę bliskiemu Kremlowi patriarsze, nałożył areszt na mieszkanie Szewczenki, przy tym ocenił jego wartość na 15 mln rubli.

Więcej czytaj w internetowym serwisie "Gazety Wyborczej" .

Młodość w raju dyktatora. "Białoruski sen" [ZOBACZ FILM] >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM