Wątpliwości ws. magisterki Orbana. Opublikował ją w internecie

Premier Węgier Viktor Orban opublikował na swoim blogu internetowym pracę magisterską, którą napisał na wydziale prawa uniwersytetu w Budapeszcie. Szef rządu uczynił tak po spekulacjach mediów, że jego praca była plagiatem, podobnie jak dysertacja doktorska prezydenta Pala Schmitta, który z tego powodu podał się do dymisji.

Viktor Orban studiował na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa i właśnie tam napisał w 1987 roku liczącą 77 stron pracę magisterską. Jako temat obrał sobie najważniejsze wydarzenia polityczne w Polsce ("Ruch społeczny wewnątrz systemu politycznego. Przykład polski"). Potem Orban studiował jeszcze w latach 1989-1990 brytyjską filozofię polityczną Oxfordzie jako stypendysta Fundacji Sorosa.

Ujawnienia treści pracy magisterskiej Viktora Orbana domagał się lewicowy dziennik "Nepszabadszag", wysuwając podejrzenie, że i ona - podobnie jak dysertacja prezydenta Schmitta - była plagiatem. Początkowo dziekan wydziału prawa uniwersytetu odmówił upublicznienia pracy, odsyłając dziennikarzy do Petera Falviho - szefa Instytutu Ochrony Danych Osobowych, co wzbudziło jeszcze większe zainteresowanie mediów.

Spekulacje prasowe uciął dopiero Peter Szijarto, rzecznik Viktora Orbana, który w imieniu szefa rządu wystąpił do uniwersyteckiej biblioteki o wypożyczenie obowiązkowego egzemplarza pracy wraz z opiniami recenzentów. Orban opublikował pracę na swojej stronie internetowej oświadczając, że "nie ma się czego wstydzić, a jego praca stanowiła przełom w ówczesnym spojrzeniu węgierskich prawników i socjologów na rodzący się ruch polskiej "Solidarności".

30 tys. rzymskich monet z 270 r.! Niezwykły skarb odkryto na... budowie >>

TOK FM PREMIUM