Przełomowa sprawa: hiszpańska zakonnica oskarżona o kradzież dziecka

Sprawa zakonnicy Marii Gomez Valbueny, która - wg oskarżającej ją matki - odebrała jej córkę za "cudzołóstwo", jest pierwszą, która idzie do hiszpańskiego sądu. Ale na rozpatrzenie czeka ponad tysiąc kolejnych. Minister sprawiedliwości Alberto Ruiz-Gallardón oznajmił ostatnio, że sprawa dzieci skradzionych przez frankistowski reżim z pomocą przedstawicieli Kościoła będzie priorytetem jego urzędu - podaje "Gazeta Wyborcza".

- Niech za to zapłaci tu i teraz. A jak nie, to zapłaci w niebie - oświadczyła zgromadzonym pod sądem w Madrycie dziennikarzom Maria Luisa Torres, której w 1982 r. ukradziono noworodka w madryckiej klinice katolickiej Santa Cristina. Jak czytamy, w środę podpisała ostateczne zeznania, a sędzia śledczy Adolfo Carretero wytoczył sprawę. O kradzież dziecka oskarża siostrę Marię Gomez Valbuenę, 80-letnią dziś zakonnicę ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.

Wg zeznań Torres, zakonnica odebrała jej dziecko, ale obiecała, że umieści je w żłobku, gdzie matka będzie mogła się nim opiekować. Kobieta była w trudnej sytuacji, a dziecka nie chciał jego ojciec - jej ówczesny partner. Dziewczynkę oddano do adopcji bezdzietnej parze, której powiedziano, że matka niemowlęcia jest prostytutką. - Siostra Maria powiedziała, że zabierają mi dziecko, bo jestem cudzołożnicą. Groziła, że mnie oskarży, a jak ja ją zaskarżę, postara się, by mi odebrano drugie dziecko - zeznała Torres. Dopiero pół roku temu odnalazła córkę.

Ta sprawa jest pierwsza, ale najpewniej do sądów trafią kolejne. "W Madrycie prokuratura bada ponad 100 spraw, a w całej Hiszpanii jest ich przeszło 1500. Niemal wszystkie zaskarżone przypadki dotyczą klinik katolickich. Większość tych historii wydarzyła się w latach 70. i 80." - czytamy.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Biczowanie, ukrzyżowanie, krwawe obchody Wielkiego Tygodnia [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM