Spór między islamskimi duchownymi o fatwę nakazującą zniszczenie kościołów

Najważniejszy turecki imam - Mehmet Gormez - skrytykował wielkiego muftiego Arabii Saudyjskiej za wezwanie do ?zniszczenia wszystkich chrześcijańskich kościołów? w regionie Zatoki Perskiej - podaje turecki portal Today's Zaman. Oświadczył, że stoi to w całkowitej sprzeczności z zasadami islamu.

Gormez powiedział, że fatwa wielkiego muftiego Abdulaziza Al al-Shaikha jest nie do przyjęcia. W dodatku stoi w sprzeczności z wielowiekową praktyką muzułmańskiej tolerancji względem innych religii. Wskazał, że islam zawsze respektował wolność wyznania. - Opinia muftiego stoi w sprzeczności z umowami, jakie zawarł Mahomet z nieislamskimi wspólnotami w Medynie i Arabii. Łamie też ochronę, jaką islam daje miejscom kultu innych religii - mówi Gormez.

Wielki mufti wezwał do zburzenia wszystkich kościołów na spotkaniu z kuwejckimi działaczami islamskimi. Pytali go o stanowisko islamu ws. budowania kościołów w państwach muzułmańskich. Wydał on wtedy fatwę, by zabronić budowania chrześcijańskich świątyń i zburzyć te już powstałe.

W Kuwejcie chrześcijanie stanowią 10-15 proc. ludności. Ogromna większość z nich to imigranci bez obywatelstwa tego kraju. Podobny odsetek chrześcijan mieszka w Bahrajnie, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Chrześcijanie stanowią kilka procent populacji większych krajów Zatoki Perskiej: Arabii Saudyjskiej i Iraku. W Omanie i Iranie stanowią promil ludności.

Amerykanie zatopili japoński statek widmo [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM