Sondaż wśród Brytyjczyków: A co to jest Wielkanoc?

W świątecznym wydaniu brytyjskiej gazety ?Sunday Telegraph" znalazły się wyniki przeprowadzonego przez redakcję testu z wiedzy o Wielkanocy - najważniejszym święcie chrześcijańskim. Tylko jedna trzecia respondentów przeszła go pomyślnie, odpowiadając na wszystkie pięć zadanych pytań.

Pytania brzmiały: - Co się stało w Wielki Piątek? - Co zaszło w Niedzielę Wielkanocną? - W jakim mieście miały miejsce te wypadki? - Kim był Poncjusz Piłat? - Kto zdradził Jezusa? Wśród błędnych odpowiedzi, których była prawie połowa, znalazły się i takie, że Wielki Piątek ma coś wspólnego z zającami, że Piłat był uczniem Jezusa, że Zbawiciel został zdradzony przez Mojżesza, Piotra, własnego brata czy nawet grupę rockową Judas Priest. A wszystko działo się w Londynie, Betlejem lub w Babilonie.

"Sunday Telegraph" przyznaje, że test może nie był statystycznie znamienny, ale jego wynik potwierdził dość powszechne odczucie, że chrześcijaństwo jest na Wyspach Brytyjskich w odwrocie - mimo że w szkolnych programach figuruje nadal przedmiot "edukacja religijna". Dla zachowania proporcji na pytania odpowiadali ludzie starsi i młodsi, z różnych grup społecznych i obu płci - ale wybierano tylko osoby z kręgu kultury europejsko-chrześcijańskiej, nie mniejszości etnicznych i religijnych.

Turysta pokazał wideo z Korei Płn. "Kraj zmienia się szybciej niż stereotyp" >>

DOSTĘP PREMIUM