Wybory w USA. Rick Santorum rezygnuje z walki o Biały Dom

Rick Santorum wycofał się z wyścigu o nominację prezydencką Partii Republikańskiej. Poinformował o tym na konferencji w Gettysburgu. Podkreślił, że podjął tę decyzję wspólnie z rodziną, "przy kuchennym stole" . "Huffington Post" spekuluje, że do rezygnacji skłoniły republikanina słabe sondaże i zły stan zdrowia córki.

Visit msnbc.com for breaking news , world news , and news about the economy

- W weekend zdecydowaliśmy, że ta kampania jest skończona. Dziś ją zawieszam. Ale nasza walka się nie kończy - powiedział Santorum. - Będziemy walczyć, by pokonać Baracka Obamę i odzyskać Biały Dom - podkreślił. Swoją decyzję ogłosił na konferencji w Gettysburgu w stanie Pensylwania. Swoją ostatnią mowę w kampanii Santorum zaczął od wiadomości o polepszeniu stanu zdrowia córki. Bella, najmłodsze dziecko polityka, urodziła się z tzw. syndromem Edwardsa - ciężkim schorzeniem genetycznym. Szacuje się, że połowa dzieci dotknięta tą chorobą nie przeżywa pierwszego tygodnia po porodzie.

"Wbrew wszystkiemu wygraliśmy w 11 stanach"

W długim przemówieniu Santorum wspominał kampanię, podkreślał kontakt ze wspierającymi go osobami, które poznał podczas objeżdżania kolejnych stanów. - Ta kampania była nieprawdopodobna, dziękuję Bogu i wam, wszędzie w kraju - podkreślał były senator z Pensylwanii. - Wbrew wszystkiemu wygraliśmy w 11 stanach. W każdym stanie, w którym byłem, mówiłem, że go kocham. Bo w każdym stanie widziałem wspaniałych ludzi, których obchodzi to, dokąd zmierza ten kraj, i chcą to robić - stwierdził były już kandydat na prezydenta. Nie zadeklarował, czy przeniesie swoje głosy poparcia na któregoś z republikańskich konkurentów.

Santorum zrezygnował. Przez kiepskie sondaże i zdrowie córki?

Pierwszy o spodziewanej rezygnacji Santoruma poinformował Reuters, a niedługo później "Huffington Post". Gazeta spekuluje, że podjął tę decyzję ze względu na zły stan zdrowia córki i sondaże, które nie dawały mu szans na wyprzedzenie republikańskiego faworyta Mitta Romneya. Kilka dni temu Santorum przerwał na kilka dni kampanię, by być przy chorej córce. Wprawdzie zapowiadał, że będzie dalej walczył, właśnie w rodzinnej Pensylwanii, "Huffington Post" podkreśla jednak , że według sondaży były senator miał duże szanse... przegrać z Romneyem nawet w "swoim" stanie.

Wszystko o wyborach w USA - zapraszamy na nasz profil na Facebooku >>>

DOSTĘP PREMIUM