Rasistowski skandal w Szwecji. Minister zjada Murzynkę [WIDEO]

Film, na którym widać, jak szwedzka minister kultury tnie nożem ciasto w kształcie czarnoskórej kobiety, wywołał oskarżenia o rasizm. Na nic zdają się tłumaczenia artysty, który chciał w ten sposób zwrócić uwagę na problem okaleczania kobiet w Afryce. Organizacja walcząca o prawa czarnoskórych w Szwecji żąda dymisji minister.
Zobacz wideo

Lena Adelsohn Liljeroth wzięła udział w prowokacji przygotowanej przez mającego afrykańskie korzenie szwedzkiego artystę Makode Aj Linde. Z okazji 75. rocznicy Szwedzkiej Federacji Artystów w muzeum sztuki nowoczesnej w Sztokholmie artysta przygotował kontrowersyjną instalację. Na stole leżało ciemne ciasto, które uformowane zostało jak korpus czarnoskórej kobiety. Jej głowa była już prawdziwa i przy odcinaniu kolejnych kawałków wydawała przeraźliwe krzyki.

Szwedzka minister została poproszona o odcięcie części ciasta z brzucha kobiety rzeźby. Także i wtedy ukryta pod stołem z ciastem, a z głową na wierzchu kobieta krzyczała tak, jakby ktoś rzeczywiście ciął ja nożem. Wokół panował typowy dla wernisażu nastrój - uśmiechy, wino, komentarze.

Artysta nie został zrozumiany

Linde chciał w ten sposób zwrócić uwagę na problem obrzezania kobiet w Afryce. - Niektórzy ludzie nie zrozumieli moich intencji - narzekał w rozmowie z reporterem telewizji Al-Dżazira.

Artysta zwraca także uwagę, że od lat walczy ze stereotypami, które towarzyszą ciemnoskórym ludziom w Szwecji. Sam ma też afrykańskie korzenie i nie miał rasistowskich intencji.

Rasistowski spektakl?

Jednak nie wszyscy zaakceptowali jego pomysł, a rzecznik afrykańsko-szwedzkiego stowarzyszenia nazwał go po prostu rasistowskim spektaklem oraz karykaturą czarnej kobiety. - W naszym odczuciu to jest kpina z problemów rasizmu w Szwecji - powiedział szwedzkiej prasie Kitimbwa Sabuni.

Stowarzyszenie żąda, by minister podała się do dymisji, nazywając jej uczestnictwo w wątpliwym spektaklu "brakiem kompetencji i poczucia oceny sytuacji". - Minister śmieje się, pije i zajada ciastkiem. Nie ma to za wiele wspólnego z problemem okaleczania kobiet w Afryce - dodał Sabuni.

Minister: Obraziłam? Przepraszam

Lena Adelsohn Liljeroth nazwała sytuację, w której się znalazła, "co najmniej dziwną". - Zostałam zaproszona w związku z światowym dniem sztuki, by mówić o prawach artystów do swobodnej wypowiedzi. Wtedy poproszono mnie o wycięcie kawałka ciasta - tłumaczy. Minister dodała, że nie została wcześniej poinformowana o instalacji i jej założeniach. - Jeśli kogoś obraziłam, to przepraszam - powiedziała.

Jednak Kitimbwa Sabuni jest nieustępliwy, a tłumaczenie minister nazwał wręcz obraźliwym. - Szwedzi myślą, że w ich kraju nie ma problemu rasizmu. To powoduje brak dyskusji na ten temat i wiedzie do tego typu incydentów - oświadczył.

Discovery - ostatni lot wahadłowca. Prosto do muzeum [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM