"Romneyowi brak charyzmy, potrzebny mu ktoś taki jak Sarah Palin" - Anne Applebaum radzi Republikanom
Po wycofaniu się z republikańskiego wyścigu Ricka Santoruma, nominacja dla Mitta Romneya wydaje się być przesądzona. Media rozważają teraz, kto powinien startować u jego boku jako kandydat na wiceprezydenta. Najczęściej wymienia się młodego i przebojowego kongresmena Paula Ryana, a także znanego z ciętego języka gubernatora Chrisa Christie i latynoskiego senatora Marco Rubio.
Kilka rad ma dla Republikanów Anne Applebaum, publicystka "Washington Post" i żona polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
Proces selekcji przyszłego wiceprezydenta jest ważny, ponieważ to pierwsza znacząca decyzja, jaką podejmuje kandydat na prezydenta - ocenia Applebaum. To także niepowtarzalna szansa na nadrobienie swoich "braków".
"George W. Bush wybrał w 2000 roku Dicka Cheneya, bo wydawał się starszy i mądrzejszy i ponieważ znał się na polityce zagranicznej. Barack Obama wybrał w 2008 roku Joe Bidena z dokładnie tych samych powodów. John Kerry, pochodzący z północy, wybrał południowca Johna Edwardsa w 2004 roku, (...) tak samo jak John F. Kennedy z Massachusetts wybrał w 1960 r. Lyndona B. Johnsona z Teksasu" - wylicza Applebaum.
Publicystka przypomina, że Republikanie często starają się zachować "ideologiczną równowagę" - jeśli kandydat na prezydenta jest umiarkowany w poglądach, na wiceprezydenta wybiera konserwatystę, by zadowolić prawicowych wyborców, i vice versa.
Romney "potrzebuje utalentowanej i młodej kobiety"
Romneyowi nie potrzeba ani "geograficznej równowagi", ani doświadczenia w zarządzaniu - uważa Applebaum. "Nie potrzeba mu nawet ideologicznej równowagi, bo wyrażał każdą możliwą opinię na każdy z tematów - był za i przeciw aborcji, za i przeciw powszechnym świadczeniom zdrowotnym - niemożliwe jest więc już skategoryzowanie go jako konserwatysty czy liberała" - pisze publicystka.
Czego więc potrzebuje kandydat Republikanów? "Romneyowi brak charyzmy i potrzebuje kogoś, kto pomoże mu odzyskać głosy kobiet, odstraszonych prawyborami Republikanów, podczas których dyskutowano m.in. o antykoncepcji" - diagnozuje Applebaum. Jej zdaniem kandydatem na wiceprezydenta powinna być "utalentowana, nieznana kobieta", która "młodością i charyzmą" ożywi niemrawą kampanię Republikanów.
Kimś takim właśnie miała być Sarah Palin. Najprawdopodobniej obóz Romneya będzie za wszelką cenę unikał podobnych osobowości - przewiduje Applebaum. Dlaczego?
Jak Palin pogrążyła McCaina
Cztery lata temu kandydat Republikanów John McCain postawił na dynamiczną Sarę Palin. Wygadana, charyzmatyczna pani gubernator z Alaski, prywatnie matka piątki dzieci i miłośniczka polowań, początkowo wydawała się idealnym wyborem, równoważącym wszystkie braki McCaina. Szybko okazało się jednak, że ma nikłą wiedzę na temat stosunków międzynarodowych, a jej niezamężna nastoletnia córka jest w ciąży (nie raczyła o tym nawet poinformować McCaina) - przypomina Applebaum. Media bezlitośnie wyśmiewały jej wpadki. McCain przegrał wybory, a Palin funkcjonuje dziś na pograniczu polityki i świata celebrytów.
Kandydaci na prezydenta starają się unikać wpadek swoich poprzedników, a wśród Republikanów nadal świeża jest pamięć o katastrofalnych wpadkach Palin - pisze Applebaum. Dlatego spodziewa się więc, że u boku Romneya wystartuje doświadczony i znany polityk - mężczyzna.
Wszystko o wyborach w USA - zapraszamy na nasz profil na Facebooku >>>
-
Gdy policja znalazła jej dzieci w beczce, poczuła ulgę. Jolanta K. - wyrodna matka czy ofiara?
-
Najpierw obdukcja, teraz donos. Aktywista po akcji SOP w Świdniku: Tak tego nie zostawię
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Uchodźcy z granicy. Trafili do szpitala i wcale nie chcą go opuszczać. "To im uratuje życie"
- Kolejnemu rządowi PiS "puszczą wszystkie hamulce". "Będą chcieli osłabić lub nawet kupić TVN" [podkast DZIEŃ PO WYBORACH]
- Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
- "Kładę się spać i widzę linię, która idzie mi przez salon!". Protesty i okrągły stół w sprawie kolei CPK na Śląsku
- Krzysztof Brejza zawiesił kampanię. "Dotarły do mnie szokujące informacje"
- 31-latka nie zwróciła pracodawcy komputera, bo się obraziła. Grozi jej do 5 lat więzienia