Po wycofaniu wojsk będziemy płacić na Afganistan?

Amerykanie chcą, żeby Polska płaciła kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Miałoby tak być po 2014 r., czyli po wycofaniu wojsk NATO z Afganistanu - dowiaduje się ?Gazeta Wyborcza?. To dziesięć razy mniej, niż wydajemy na Afganistan teraz. Ale płacić nie chcemy. I nie tylko my.

Plan jest następujący. Na utrzymanie mających liczyć docelowo 350 tys. afgańskiej armii i policji trzeba będzie płacić ok. 4,3 mld dol. rocznie. Teoretycznie po 2017 r. wydatki miałyby być mniejsze, bo, jak sądzą Amerykanie, Afgańczycy poradzą sobie już z talibami, a państwowe siły bezpieczeństwa będzie można zredukować do blisko 270 tys. - informuje "Gazeta Wyborcza".

Amerykanie proponują, by NATO i jego sojusznicy płacili ok. 1,3 mld dol. rocznie. W tym 0,5 mld dol. miałby dawać sam rząd Afganistanu. Pozostałą kwotę - ok. 3 mld dol. rocznie - mieliby płacić Amerykanie.

Polska miałaby płacić kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. - To dziesięć razy mniej, niż płacimy teraz na utrzymanie naszych wojsk w Afganistanie. MON mówi, że teraz wydajemy 700-800 mln zł rocznie - mówi "Wyborczej" jeden z polskich dyplomatów.

Więcej w "Gazecie Wyborczej".

"Mamy prawo do swoich mediów". Marsz przeciwko nieprzyznaniu koncesji TV Trwam>>

DOSTĘP PREMIUM