Potężną bombę znaleziono w Irlandii Płn. Ważyła 250 kg

Policja w Irlandii Północnej rozbroiła dwie bomby. Oba ładunki były gotowe do zdetonowania. Policja poinformowała w komunikacie, że bomby zostały podłożone przez odłam republikanów nieuznających procesu pokojowego. Jedna z bomb ważyła aż 250 kg - był to największy w historii ładunek wybuchowy znaleziony na wyspie.

Pierwszą bombę odkryto pod samochodem zaparkowanym w Belfaście. Minionej nocy policja ewakuowała dziesiątki mieszkańców okolicznych domów, po czym saperzy rozbroili ładunek. Drugą bombę odkryto i rozbrojono w samochodzie porzuconym w Newry w pobliżu granicy Irlandii Północnej z Republiką Irlandzką. Ważyła 250 kg i był to największy w historii ładunek wybuchowy znaleziony na wyspie.

Oświadczenie policji mówi o karygodnym braku poszanowania dla bezpieczeństwa i życia współobywateli ze strony rozłamowych elementów w ruchu republikańskim. Wczoraj w osobnej akcji w Belfaście znaleziono magazyn broni i amunicji jednej z radykalnych organizacji.

Od czasu zawarcia w 1998 roku Porozumienia Wielkopiątkowego zorganizowały one wiele akcji, w tym mniej i bardziej groźne zamachy bombowe. Najgorszy z nich spowodował śmierć 29 osób.

Trybunał w Hadze skazał jednego z największych zbrodniarzy w Afryce >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM