Argentyna prowokuje Wlk. Brytanię. Jej sportowiec biega w reklamie po Falklandach [WIDEO]

Argentyńczycy nie przestają prowokować Brytyjczyków w związku ze swoimi pretensjami do Falklandów. Przed olimpiadą w Londynie pokazali reklamę, w której argentyński sportowiec biega po jednej z wysp spornego archipelagu.

"Żeby walczyć na brytyjskiej ziemi, trenujemy na argentyńskiej ziemi" - takim napisem okraszona jest reklama, która już wywołała alergiczną reakcję wśród brytyjskich polityków. Minister spraw zagranicznych William Hague nazwał ją co najmniej niestosowną. - Nie sądzę, by wykorzystywanie sportu w polityce było najwłaściwszą drogą - powiedział telewizji Sky.

 

Trening na pomniku

Reklama pokazuje argentyńskiego hokeistę na trawie Fernando Zylberberga, który biega po - jak to można przeczytać na początku - Malwinach (to argentyńska nazwa Falklandów). Podczas treningu mija on kilka charakterystycznych punktów Port Stanley, takich jak pub Globe Tavern, redakcja lokalnej gazety "Penguin News" czy typowa czerwona budka telefoniczna. Co gorsza, Zylberberg do treningu wykorzystuje też pomnik poświęcony pamięci brytyjskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

Argentyńczycy nagrali reklamę na wyspie potajemnie, nikogo nie pytając się o zdanie. Miało to miejsce w marcu, kiedy sportowiec brał udział w lokalnym maratonie.

Chodzi o ropę?

To kolejna aktywność Argentyńczyków w ciągnącym się od lat sporze o archipelag. Na początku roku prezydent kraju powtórzyła roszczenia do wysp i oskarżyła Wielką Brytanię o militaryzację rejonu. - Argentyna dysponuje informacjami, według których w ramach niedawnego rozmieszczenia sił brytyjskich na Falklandach wysłano na południowy Atlantyk atomowy okręt podwodny zdolny do przenoszenia broni nuklearnej - oświadczył w lutym na forum ONZ argentyński szef dyplomacji Hector Timerman.

Prawdziwym powodem sporu mają być nie wyspy, na których pasą się owce, ale ropa naftowa, której obecność wykryły niedawno brytyjskie firmy. Kompanie naftowe badające atlantyckie złoża w rejonie archipelagu szacują, że pod dnem morskim w okolicach spornych wysp kryje się aż 8,3 mld baryłek czarnego złota. To trzy razy więcej, niż posiada teraz Wielka Brytania.

Spór trwa już od lat

W ciągu ostatnich 200 lat Falklandy przeszły z rąk brytyjskich we francuskie, potem w hiszpańskie, następnie znów w brytyjskie. Argentyna swoje pretensje do wysp zgłosiła w 1820 r. W 1833 r. odzyskała je Wielka Brytania. W 1982 r. Argentyna zajęła je na mniej więcej dwa miesiące. Wybuchła krótka wojna o Falklandy, w wyniku której Londyn odzyskał wyspy.

W czasie 74-dniowej wojny, którą stoczono za rządów premier Margaret Thatcher, zginęło 649 Argentyńczyków i 255 Brytyjczyków.

Raport: 400 tys. osób zmarło w koreańskich obozach pracy >>

TOK FM PREMIUM