Pierwszy wyrok za "propagowanie homoseksualizmu" w Rosji

Sąd w Sankt Petersburgu wydał pierwszy w historii Rosji wyrok za propagowanie homoseksualizmu. Nikołaj Aleksiejew, założyciel organizacji obrońców praw mniejszości seksualnych, musi zapłacić grzywnę w wysokości 5 tysięcy rubli, to jest równowartości około 500 złotych.

Prawo zakazujące propagandy homoseksualizmu i pedofilii zostało uchwalone przez władze Petersburga 30 marca. Obrońca praw mniejszości seksualnych Nikołaj Aleksiejew postanowił na własnej skórze sprawdzić, jak działają nowe przepisy i zorganizował pikietę przed petersburskim ratuszem.

12 kwietnia został zatrzymany przez policję i oskarżony o propagowanie homoseksualizmu. Jak sam przyznał - teraz, gdy został ukarany, będzie odwoływał się sądów wyższej instancji, aby dowieść niezgodności lokalnych przepisów z rosyjską konstytucją. Jeszcze dalej chcą pójść w tworzeniu prawa władze Moskwy. Trwają prace nad uchwaleniem przepisów zakazujących jakiejkolwiek propagandy seksu.

W obronie petersburskich homoseksualistów stanęła gwiazda rocka Madonna. Piosenkarka zapowiedział, że podczas swoich sierpniowych koncertów w Rosji będzie przypominała władzom Federacji, że - ograniczając prawa mniejszości seksualnych - łamią podstawowe prawa człowieka.

Raport: 400 tys. osób zmarło w koreańskich obozach pracy >>

TOK FM PREMIUM