Plamy na Słońcu. Większe od Ziemi. "Potwór". Czekają nas burze słoneczne? [ZDJĘCIA]

Grupa ogromnych plam słonecznych uformowała się na powierzchni naszej gwiazdy. To oznacza, że Słońce czekają prawdopodobnie w najbliższym czasie silne burze - dla Ziemi może to oznaczać lokalne problemy z łącznością satelitarną. Naukowcy z NASA określili oznaczony symbolem zbiór plam AR 1476 jako "plamę-potwora". Rzeczywiście - jego cztery jądra są większe od Ziemi.

Grupa plam słonecznych znalazła się w zasięgu ziemskich obserwatoriów podczas weekendu - pisze space.com . Mający około 100 tys. km średnicy zbiór oznaczono symbolem AR 1476. Naukowcy NASA z obserwatorium Solar Dynamics określili go na Twitterze jako "plamę - potwora". Jest na tyle duży, że można go zobaczyć za pomocą dobrego amatorskiego teleskopu (uwaga: nigdy nie należy obserwować Słońca, patrząc bezpośrednio przez obiektyw - należy zamontować na nim specjalny filtr - red.).

Czym są plamy słoneczne?

Plama słoneczna to ciemniejszy obszar na powierzchni Słońca. Jest ciemniejszy od otaczającej go słonecznej plazmy, bo jego temperatura jest znacznie niższa niż bezpośredniego otoczenia. Plamy mają silne pola magnetyczne, a ich liczba na Słońcu jest powiązana z natężeniem promieniowania słonecznego.

AR 1476 ma cztery jądra większe od Ziemi i już pokazał się ze swojej aktywnej strony - wyrzucając ponad powierzchnię Słońca kilka rozbłysków przez ostatnie kilka dni. Jeszcze inna grupa plam - AR 1471 - uaktywniła się w poniedziałek. Oba zbiory plam wypluły rozbłyski zaliczone do grupy oznaczonej przez naukowców jako "M" - średniej wielkości.

Co aktywność Słońca oznacza dla Ziemi?

Jakie znaczenie ma dla Ziemi ta wzmożona aktywność Słońca? Rozbłyski klasy M mogą powodować okresowe zakłócenia łączności radiowej w regionach polarnych. W niedalekiej przeszłości niektóre linie lotnicze zmieniały część tras swoich samolotów, by uniknąć awarii systemów w maszynach i potencjalnej katastrofy. Wystrzelające z gromady plam rozbłyski słoneczne są często efektem tzw. koronalnych wyrzutów masy, nazywanych potocznie burzami słonecznymi. W trakcie takiej burzy olbrzymie obłoki plazmy są wyrzucane przez Słońce w przestrzeń kosmiczną - a to zjawisko może już spowodować poważne problemy w ziemskiej łączności.

Po pięciu latach względnej ciszy od ubiegłego roku trwa okres większej aktywności Słońca, a NASA regularnie informuje o kolejnych silnych rozbłyskach i wyrzutach masy. Według ekspertów nasza gwiazda ma pozostać aktywna jeszcze przez co najmniej rok, zgodnie z zaobserwowanym przez badaczy 11-letnim cyklem aktywności. Szczyt obecnego przypadnie na rok 2013.

Zielone niebo nad Moskwą w rocznicę Czarnobyla [WIDEO] >>

DOSTĘP PREMIUM