Mama karmi 3-latka piersią. Okładka tygodnika Time zbulwersowała Amerykę

W najnowszym numerze ?Time? opublikowano duży materiał o tzw. rodzicielstwie bliskości (ang. attachment parenting). Na okładce ilustruje go zdjęcie matki karmiącej chłopca stojącego na krześle. I właśnie ta fotografia wywołała falę komentarzy.

Rodzicielstwo bliskości to m.in. spanie z dzieckiem i długie karmienie piersią aż do naturalnego odstawienia się dziecka. Jego propagator to dr Bill Sears. Popularny w USA autor 40 książek, przez jednych nazywany jest guru rodzicielstwa, przez innych - antyfeministą i propagatorem kompletnie nierealnego modelu rodzicielstwa. To właśnie o nim i o matkach wychowujących dzieci zgodnie z jego filozofią pisze "Time".

Na okładce tygodnika pokazano zdjęcie 26-letniej zwolenniczki rodzicielstwa bliskości Jamie Lynne Grumet i jej niemal 4-letniego synka. Sama Grumet przez własną matkę była karmiona do 6. roku życia. Fotograf "Time" Martin Schoeller robił zdjęcia jej i trzech innych matek karmiących piersią swoje dzieci.

- Kiedy myślisz o matkach karmiących, widzisz kobietę obejmującą i podtrzymującą niemowlaka. Te dzieci były za duże. Stąd pomysł pokazania ich na stojąco - wyjaśnia Schoeller.

Telewizje zasłoniły pierś matki...

Jego zdjęcie wzbudziło ogromną falę zainteresowania i krytyki w USA. Niektóre media nazywają okładkę "kontrowersyjną", "szokującą" i "prowokacyjną". Niektóre telewizje (m.in. MSNBC i ABC), pokazując okładkę, zamazywały nawet pierś matki.

Fotografii broni redaktor "Time" Rick Stengel. - Użyliśmy zdjęcia pokazującego więź dziecka i matki. Użyliśmy zdjęcia przykuwającego uwagę - mówi w MSNBC. I dodaje, że pytanie, do kiedy karmić dziecko, zadaje sobie bardzo, bardzo wiele kobiet.

Norweska para królewska z wizytą w Polsce [ZDJĘCIA]>>>

Czy rzeczywiście okładka jest ''bulwersująca''?

DOSTĘP PREMIUM