NASA bada pradawną asteroidę. Zaskakujące wyniki

Nie zmieniła się prawie od ponad czterech miliardów lat i jest jednym z najstarszych śladów z historii układu słonecznego. Jedna z największych w układzie słonecznym - asteroida Vesta była przedmiotem badań naukowców z NASA.
Zobacz wideo

Cztery i pół miliarda lat temu powstawała Ziemia czy Mars. Od tamtej pory bardzo się zmieniły. Asteroida Vesta natomiast jest taka sama, jaka była kiedyś. Naukowcy traktują ją jako kosmiczną skamielinę, która dostarcza informacji o początkach Układu Słonecznego. To z takich skał, jakie dziś można spotkać na asteroidzie Vesta, powstały niektóre planety.

Według NASA to wyjątkowy obiekt, bowiem inne planety i asteroidy zmieniły się w wyników zderzeń z innymi ciałami niebieskimi. Vesta jest też wyjątkowo duża - jedynym większym obiektem w pasie asteroidów jest Ceres.

Sensacyjne dane przysyła amerykańska sonda Dawn, która od dziesięciu miesięcy okrąża asteroidę. Wyniki analiz publikuje prestiżowy tygodnik "Science".

Badania potwierdzają, że Vesta ma warstwową budowę z bogatym w metale jądrem, takim samym jak Ziemia, Mars, Wenus czy Merkury. Na podstawie badania pola grawitacyjnego naukowcy obliczyli, że jądro asteroidy wynosi ma 40 proc. jego średnicy i stanowi 18 proc. masy całości.

Zdaniem naukowców Vesta uformowała się w trakcie pierwszych dwóch milionów lat od momentu, gdy ciała stałe zaczęły formować planety w Układzie Słonecznym, jeszcze zanim powstały planety. Radioaktywne pierwiastki produkowały wówczas wystarczająco dużo ciepła, by stopić jądro Vesty, tworząc pod powierzchnią ocean magmy. Przez to topnienie gęstsze pierwiastki, jak żelazo, przemieściły się do środka asteroidy.

Zapach napalmu o poranku. Fotograf wojny Horst Faas nie żyje [NAJLEPSZE ZDJĘCIA]

TOK FM PREMIUM