Okładka "Newsweeka": "Obama: pierwszy gejowski prezydent "

Zdjęcie Baracka Obamy z tęczową aureolą i podpis "Obama: pierwszy gejowski prezydent" - to okładka amerykańskiego "Newsweeka" datowanego na 21 maja. Właśnie tak tygodnik podsumował niedawną deklarację Obamy, który zapewnił, że popiera małżeństwa par homoseksualnych.

Okładce towarzyszy artykuł napisany przez Andrew Sullivana - popularnego blogera specjalizującego się w polityce, który nie kryje się ze swoim homoseksualizmem. "Obama musiał odkryć swoją afrykańską tożsamość i pogodzić ją z białą rodziną, tak jak geje odkrywają swą tożsamość homoseksualną i muszą ją pogodzić z heteroseksualną rodziną" - pisze Sullivan. Wcześniej bloger podkreślał, że na wieść o deklaracji Obamy rozpłakał się ze szczęścia.

"Uważam, że pary tej samej płci..."

Obama opowiedział się za małżeństwami osób tej samej płci w wywiadzie dla telewizji ABC News. - Moje poglądy w tej sprawie ewoluowały. (...) I doszedłem do wniosku, że ważne jest, bym potwierdził, iż uważam, że pary tej samej płci powinny móc zawrzeć związek małżeński - podkreślił. Tym samym jako pierwszy urzędujący prezydent USA poparł małżeństwa homoseksualne.

Obama tłumaczył, że do poparcia małżeństw homoseksualnych skłoniły go rozmowy z dorastającymi córkami, Sashą i Malią, które mają przyjaciół o tej orientacji seksualnej. Pamiętał także - jak powiedział - o żołnierzach gejach służących bohatersko na wojnach prowadzonych przez USA.

Zapach napalmu o poranku. Fotograf wojny Horst Faas nie żyje [NAJLEPSZE ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM