Ashton poparła bojkot Euro 2012 na Ukrainie

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton poparła bojkot Euro 2012 na Ukrainie - podaje RMF FM. Rozmowy o tej akcji mają także zacząć szefowie dyplomacji krajów Unii.

Jedna z unijnych dyplomatów powiedziała RMF FM, że na wspólne stanowisko UE ws. bojkotu Ukrainy jest jeszcze za wcześnie. Za wspólnym bojkotem opowiadają się Belgia, Holandia, Austria i Dania. Najmocniej pomysł popierają ministrowie krajów, które nie zakwalifikowały się do Euro 2012 - podaje RMF.

Według Ashton to Polska jest przeszkodą w podjęciu wspólnej decyzji o bojkocie. - Przewodniczący Barosso już wyraził opinię Komisji i ja, jako wiceprzewodnicząca Komisji, w pełni ją popieram. Musimy jednak rozmawiać na ten temat z Polską i to dzisiaj zrobimy - mówi Ashton.

Niemcy chcą bojkotu Euro

Jako pierwszy bojkot Euro na Ukrainie ogłosił prezydent Niemiec Joachim Gauck w akcie protestu przeciw uwięzieniu i brutalnemu traktowaniu Julii Tymoszenko. Do bojkotu dołączyli się kolejni niemieccy i europejscy politycy, m.in. przewodniczący KE Jose Manuel Barosso, poparł go także Jarosław Kaczyński i PiS.

Polski MSZ i prezydent Bronisław Komorowski przekonują, że bojkot byłby złym pomysłem, ponieważ mistrzostwa organizowane są wspólnie z Polską. Komorowski apelował też do Ukrainy o zmianę prawa.

Była premier Ukrainy odsiaduje wyrok 7 lat więzienia za nieprawidłowości przy zawieraniu umów gazowych z Rosją. Przez niemal 3 tygodnie prowadziła strajk głosowy w proteście przeciw pobiciu jej przez strażnika więziennego. Światowe media obiegły zdjęcia Tymoszenko prezentującej posiniaczone ciało. W ubiegłym tygodniu była premier została przewieziona do kliniki w Charkowie i przerwała głodówkę. Obecnie znajduje się pod opieką niemieckich lekarzy.

Samolot z II wojny odnaleziony na pustyni w Egipcie. Przez Polaków >>

TOK FM PREMIUM